2. Selim nasıl öldü?

2. Selim nasıl öldü?
Son Güncellenme : 22 Mar 2011 13:54
Kategori: Genel, Genel, Soru-Cevap
Toplam Görüntülenme : 9.481 kez

Soru

“İstanbul Nasıl Eğleniyordu?” diye Refik Ahmet Sevengil in bir kitabı var. Orada 2. Selim’in hamamda nü bir şekilde kızları kovalarken fenalaştığı ve öldüğü gibi asılsız iddalar var. Okuduysanız bilgi verebilir misiniz?
Alim Yılmaz


Cevap

 


Sultan 2. Selim sarayda yanmış olan bir hamamı restore ettirmiş ve açılışına gitmişti. İşte bu açılış sırasında fenalaşıp düşmüş ve bir süre sonra ölmüştü. Bu konuda “Osmanlı’nın Mahrem Tarihi” adlı kitabımda gerekli bilgiler mevcuttur.
 1. Cüneyt Hatunoğlu says:

  hocam, saygılarla .II. selimin alkolik olduğu doğrumudur acaba ? :) teşekkürler.

  • Cüneyt kardeş 2.Selim’in alkolik olduğu doğrudur.Fakat bir süre sonra kendisinin yanlış yaptığını anlayıp Gedizli Şeyh Süleyman Efendi’nin yanında tövbe istiğfar edip ağzına daha içki almamıştır.Hatta içkiyi bıraktığı için maraz-ı sersam hastalığına yakalanmış .Doktorda içkiyi bıraktığı için böyle olduğunu ve az miktar içmesi gerektiğini söylemiş fakat 2.Selim kabul etmemiştir .
   Faydalı olması dileğiyle..

 2. Ben şöyle duymuştum gerçi yer aynı ama olay farklı . Hamamda cariye kovalarken düşüp iç kanama yüzünden ölmüş .

 3. Cüneyt says:

  Sizleri seviyorum arkadaşlar, şimdi okumak nasip oldu . Çok teşekkürler..2.Selim güçsüzdü ve Beyazıd hırslı,kuvvetli ve azimliydi.Muhteşemde çocukluğunu gösterıyolar,1566-1574 Osmanlı büyük bir felaket yaşamiş..Nerede Yavuz Nerede Kanuni ?yazık ki ne yazık,sen ki Yavuzun torunu Kanuninin evladısın,tek başarın Kıbrıs.Oysa ki;Beyazıd geleydi viyana bizimdi.Çok net söylüyorum.bizimdı.Çünkü Beyazıd atası Yıldırımın hem ismini hem ruhunu taşiyordu.Sonuçta arkadaşlar osmanlıyı bizden aldılar,almaklada kalmayıp çaldilar yok ettiler !.Avrupa hala krallıkla yönetilirken bizim suçumuz neydi ?.Edep ahlak ortadan kalktıği ve Atanın dediği gibi Batılıyız artık!!!Atam,artık çağdaşız teşekkürler ama batılıyız,çocuklarımız büyüklerine karşı saygısız..! Kizlarımız erkeklerle 14 yaşında birlikteliği tadıyor..! Çok doluyum kusura bakmayın arkadaşlar iyi akşamlar

Yorum Bırakabilirsin

***Yorumlar Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

*