II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı …

II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı …
Son Güncellenme : 15 Eyl 2010 9:35
Toplam Görüntülenme : 6.666 kez

Soru :
II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı vermiştir? Böyle bir alim bunu nasıl yapar?
Selim Sezer


Cevap :
II. Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır vermemiştir, zaten veremezdi de, çünkü ne Şeyhülislam ne de Fetva Eminiydi. Meselenin esası şudur: Kendisinden fetva istenen Fetva Emini Hacı Nuri Efendi, fetvayı vermeye yanaşmamış, suçlamaları (31 Martı tezgahlamak, dini kitapları tahrif edip yaktırmak ve devlet hazinesini saçıp savurmak) kabul etmemiş, Padişahın kendisinin çekilmesini uygun bulmuştu. Ancak sarıklı milletvekillerinden Mustafa Asım Efendi, Hacı Nuri Efendi’ye eğer fetvayı vermezse İttihatçıların Abdülhamid’i öldürecek kadar gözlerinin dönmüş olduğunu söyleyip razı etmiştir. Merhum Elmalılı sadece hal fetvasının müsveddesini yazmıştır. O kadar.
 1. sadece müsvedde okadar yani?!! kendisi bile yıllar sonra bu konuyu soran oğluna sakın bir daha bu konuyu açma bu bir cinayetti demiştir

 2. Merdan BAYRAM says:

  İyi halt etmiş. Cehennemde ateşi bol olsun. Ben o tefsirin ittihatçıların ona yazdırdığığını yine Cennet Mekanın düşmanı olan akifinde ona düşman olduğunu, Kur’an-ı Kerim’i Türkçeye ittihatçıların emriyle çevirdiğini her nedense nüshaları yakıp kaçtığını ve bir delinin beline hançer sokup İstanbul’ da Sultana kafa tuttuğunu ve tımarhaneyi boyladığını biliyorum. Bahane Sultanı korumakmış. Bıraksınlar bunu Ölüm Sultana bu iş karşısında tüy gibi hafif kalırdı. Ha yaptılar da ne oldu.Koca devleti ingiliz uşağı 2 srgerdeye teslim ettiler. Kukla Şeyhulislam ziettin, fetfa emiri hacı nuri ve hamdi yazır. Ben Mahşerde sizden müştekiyim.

 3. Merdan BAYRAM says:

  Ayrıca unuttum yazmayı madem o fetfayı yazdılar imzaladılar Neden karaso,o diğer arnavut iti ve nesli bozuğa verip padişaha tebliğ ettirdiler. Yukarıda Betül kardeşimin yazdığı gibi Yazır olayı soran oğluna bana bir daha sorma diyor. Biliyor yaptığı hatayı. Ama öyle bir hataki bu İslam dünyasının parçalanmasından israil terör devletinin bile kurulmasına vesile oldular. ALLAH(CC) cehennemde ateşlerin gür etsin Amin

 4. Osmanlı says:

  Sözde ölümden zerre korkmayan II. Abdülhamid Han’ın (ra) hayatını kurtarmış yani, lütfetmiş, bir de M.Kemal Cehennemi’nin özel isteğiyle meal hazırlamış, kendini ve tarihi biraz bilen hangi Müslüman okuyacaksa artık!

  Mehmet Akif ile birlikte tevbe etmişlerse ne ala yoksa bu ümmetin ahirette onlardan alacak hesabı var.

 5. Mehmet Eksik says:

  Elmalılı’yı korumak için bilimsellikten uzak cevap vermişsiniz. Müsvette yazdı diyorsunuz, sizin dediğiniz gibi olsa bile kopyasını yapan orjinalini hayli hayli yapar. Onu koruyacağım bunu aka çıkaracağım diye tarihi çarpıtmak hiç doğru değil. Takipçinizdim ama bu gibi durumlar akıllarda soru işareti bırakıyor.

 6. adnan güler says:

  fetvayı zamanın fetva emini hacı Nuri efendi değil;ittihatçıların kuklası haline gelen Şeyhülislam Mehmet Ziyaaddin Efendi imzalamıştır
  Kaynak: Pr.dr.Ahmet Akgündüz,Bilinmeyen Osmanlı 171
  HANGİ KAYNAĞA GÜVENEBİLİRİZ???

 7. kırlangıç says:

  Kadir Mısıroğlu’da Hamdi Yazır’ın yazdırttığını söylüyor. Öldürülmemesi için yazdırtmış güya. Kafa karıştırıcı bir durum.

Yorum Bırakabilirsin

***Yorumlar Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

*