Türkçe Ezan ve Menderes

Türkçe Ezan ve Menderes
Son Güncellenme : 15 Eyl 2010 12:03
Toplam Görüntülenme : 21.837 kez

Bir yıldır sizlerin katkılarıyla hazırladığımız Türkçe Ezan ve Menderes adlı kitap tamamlandı. Aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Mustafa Armağan Türkçe Ezan ve Menderes’le sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Başında bulunduğu gönüllü bir grupla Türkçe ezanın okunduğu günleri ve ezanın Arapça okunmasının serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 gününü yaşayanları bulup konuşturmuş ve o büyük günün tek bir kare fotoğrafını çekmeyi denemiş.

O tek kare fotoğrafta ağlayan, sevinen, coşan, yüzü gülen bir Türkiye var. Yakın tarihimizin nadir rastlanan güzel günlerinden birisinin öyküsüdür anlatılan.

Tek beslenme kaynağı ezan olan bir felçli hastanın Türkçe ezan okununca hayat damarlarının nasıl kuruyup üçüncü gününde aniden öldüğünü okuyacaksınız.

Ağlamaktan ezan okuyamayan müezzinlerden tutun da Arapça ezan okumak için deli raporu olmaya razı olanlara kadar bir yığın hikâye yatıyor bu kitapta.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan Van’daki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcük’ten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağıran’a, Bediüzzaman’ın talebesi Mehmet Kırkıncı’dan Çorum’un Alaca ilçesinden “46 Demokratı” Mustafa Kağızman’a, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldız’dan Hatay’da çocukların “Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha!” diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Duran’a kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Kitapta ayrıca Mustafa Armağan’ın kaleme aldığı geniş bir çerçeve yazısı ile basılı kaynaklarda yer alan bazı önemli gazetelere, hatıralara ve makalelere de yer verildi. Kitabın sonunaeklenen, ezanın serbest bırakıldığı günün havasını gazetelerin ilk sayfaları ise yakın tarihe ışık tutacak nitelikte. Özellikle ezanı serbest bırakan kanuna CHP’li milletvekillerinin de olumlu oy verdiklerini yansıtan haberler aydınlatıcı.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Arşivi’nden alınan belgeler konuyu incelemek isteyenlere yararlı bir altyapı sağlıyor. Mehmed Akif’in dava arkadaşı Eşref Edip’in ezan yasağının kalkmasından sonra yazdığı o etkileyici yazı ise “irtica cephesinde” Türkiye’nin neredeyse 60 yıldır aynı şeyleri tartıştığını göstermesi bakımından hazin; yine de yazı, günümüzü anlamak bakımından da değerli ipuçlarını taşımakta.

Özetle Türkçe Ezan ve Menderes, ezan yasağının kaldırılışının 60. yılında tarihin tozlu perdelerini başarılı bir şekilde havalandırıyor.

Mustafa Armağan, Türkçe Ezan ve Menderes, İstanbul, Haziran 2010, Timaş Yayınları, 240 sayfa.
 1. Gerçekten bu kitabı yazmakla hocam bazı şeyleri belgelediniz…

  Galebi ikna ile hallettiniz evelallah…

 2. Metin Sevindik says:

  Hocam kitaba yeni başladım ama şimdiden çok keyifli ve geniş içerikli bi kitab olduğu belli.Emeğinize sağlık….

 3. muhterem hocam şu an kitabı okuyorum gerçekten etkileyici bir kitap. tarihin tozlu raflarında yer alan bilgileri gün yüzüne çıkarıyorsunuz. yeni kitaplarınızı iple çekiyoruz. başarılarınızın devamını diliyoruz

 4. BAHADIR ŞİMŞEK says:

  Hocam ,
  Merhum Menderes ve Merhum Türkeş denilince akla ne gelmelidir ? Türkeş 60 ihtilalinde ajan olarak mı görev yapıyordu ? Dündar Taşer ‘ e ‘Onu(menderesi) kurtaramadık ‘ dedi mi ? Bu soruların hepsini güvenemeyeceğim birisi söyledi ve aklımı çok karıştırdı . Lütfen yardımcı olun .

 5. mehmet zini says:

  kitap canlı vesika niteliğinde ama 7 8 anlatımdan sonra diğerleri birbirini tekrar ediyor.bunun dışında kitap sizi alıp 1950 li yıllara ötürüyor.Bu tip çalışmalarınızın tekrarını bir okuyucunuz olarak talep ediyorum.

 6. İyi günler acaba Mustafa Armağan’ın BATUM,BATI TRAKYA,MUSUL VE CİVARINI nasıl kaybettiğimizle ilgili bir çalışması varmı onu soracaktım.

 7. Ayrıca bu kitabını okudum çok güzeldi.İnşallah bu çalışmalarını devam ettirir.

 8. özlem diye biri says:

  En yakın zamanda kitabınızı bulup okuyacağım inşallah.
  Hiçbir gerçek tarihe gömülemez…

 9. MUSTAFA BULUT says:

  Zakın tarihimizde söylenemeyenleri cesaretle ve belgelerle bizlere ulaştırdığınızdan dolayı teşekkürler. Demek ki bunlarda söylenebiliyormuş…

 10. MUSTAFA BULUT says:

  Yakın tarihimizde söylenemeyenleri cesaretle ve belgelerle bizlere ulaştırdığınızdan dolayı teşekkürler. Demek ki bunlarda söylenebiliyormuş…

 11. EROL IRMAK says:

  Hocam çalışmalarınızın devamını diliyorum.Allah kolaylık versin.

 12. Mustafa Armağan BÖYÜK says:

  Hocam , ağzı olan konuşuyor. Sizin kitaplarınızın ,”onların” ağzını tutacağını düşünüyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum .

 13. ali köse says:

  hocam allah razi olsun.Kitabi iki günde bitirdim o günleri yasamadim 1988 dogumluyum ama yasamis gibi oldum.allah kaleminizi her daim muafak eylesin.(avusturya)

 14. hocam ellerinize sağlık gerçekten mükemmel bir kitap olmuş. ezanın bizim için ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anladım. tekrar ellerinize sağlık

 15. mustafa says:

  sa biz yıllarca koyunu kurt kurdu koyun sandık durduk bize anlatılan masalları baş tacı yaptık ama tarih denilen şeyin özde daha değişik olduğunu görmeye başladığımız bu süüreç bilmiyorum bize daha nelerle yüzleştirecek acaba türkçe ezan bursa vaazı balıkesir vaazı vs sansüre gerek kalmadan her şeyin ince ayrıntısına kadar tırtıklanıp kanatılması yenden değerlendirilmesi gerektiği inancını taşıyorum yayın hayatınızda başşarılar dilerim mustafa bey

 16. BÜŞRA says:

  hocam ben bu türkçe ezan olayını bu kadar bilmiyordum daha doğrusu bu kadar ayrıntılı sayenizde öğrendim.her ezan duyduğumda o günleri sanki yaşıyorum ve size defalarca teşekkür ediyorum.bize geçmişimizi güzel bir kitapla anlattığınız için.
  başarılarınızın devamını diliyorum.allah razı olsun sizden.

 17. ali karaytuğ says:

  selamlar hocam uzun zamandır böyle bi kitabı bekliyordum. allah sizden razı olsun..

 18. hacı says:

  ALLAH ebeden razi olsun sizden bizigerçek birincil kaynaklardan aydınlattığınız için. ve çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyoruz

 19. İsmini kırtasiyede görünce hiç tereddÜt etmeden aldım kitabı . Sonuçta hep üstü kapatılmış bir olaydır” Türkçe Ezan ve Menderes ” meseleleri . Okudukça daha çok öğrendiğim bu kitap için ellerinize sağlık diyorum . Kitap soranlara tereddüt etmeden bu kitabı öneriyorum . Bize o günleri hissettirdiğiniz ve bugünlerin değerini az da olsa anlamamızı sağladığınız için Allah sizden razı olsun hocam …

 20. Osman Furkan says:

  Hocam sizi daha duyuyordum sadece arkadaş sizin “Türkçe ezan ve menderes” kitabını önerdi. Ondan sonra sizi okumaya başladım şuan sitenizde kitaplarınıza bakıyordum yazmak istedim. 15 yaşındayım ve sizin yazdıklarınızı gerçekten beğeniyorum. Türkçe ezan hakkında araştımalarım okuduklarım vardı ama bu bilgilerin bir kitapta birleşmesi gurur verici ayrıca bilmediğim çok şeyi burda öğrendim teşekkür ederim. Başarılarınızda devamını diliyorum.

 21. nurefşan sevda koçyiğit says:

  neden biz okullarda yalan yanlış şeyler görüyoruz? bu millet neden yeni yeni uyanıyor? neden bu milletin öğrencileri uyutuluyor???

 22. nurefşan sevda koçyiğit says:

  m. kemal göğe çıkaran da, yerin dibine sokanlar da var? arkasından beddua edenler de… bazıları var ki öve öve bitirmez.. bunun aslı nedir? öğrenmek isterim.

 23. ÇOK MERAL EDİYORUM EZAN TÜRKÇE OLSAYDI ARAPLARDA TÜRKÇE EZANI KALDIRIP ARAPÇA OKUTSALARDI BİZDE DÜŞÜNÜRDÜK KOCAMAN BİR TEZAT !!

Yorum Bırakabilirsin

***Yorumlar Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.