Hakkında

Urfalı bir anne-babanın çocuğu olarak Cizre’de dünyaya geldi (1961). Üniversiteye kadarki eğitim hayatını ilk yazı denemelerine başladığı Bursa’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1985 yılında mezun olduktan sonra İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisansa başladıysa da, yayıncılığın cazibesine kapılarak uzun yıllar İlim, Risale, İnsan, Ağaç, İz ve Etkileşim Yayınları’nda editör, yayın danışmanı ve yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. İzlenim ve Derin Tarih dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı.

Bugüne kadar telif, tercüme ve derleme olarak 50 kitaba imza atan Armağan özellikle tarih yazıları ve kitaplarıyla geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. YeniAkit gazetesinde haftalık tarih sohbetleri kaleme almakta, Akit TV’de Kayıtdışı Tarih programını yapmakta, Erkam Radyo’da Tarihin Şifreleri programına katılmakta ve konferanslarla halkı tarih sahasında şuurlandırma faaliyetini aksatmadan sürdürmektedir.

Yaygın bir okur kitlesine ulaşan kitapları arasında şunlar sayılabilir: Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı (3 cilt), Kızı lElma Peşinde Bir Ömür: Fatih Sultan Mehmed, Küller Altında Yakın Tarih, Büyük Osmanlı Projesi, Avrupa’nın 50 Büyük Yalanı, Osmanlı: İnsanlığın Son Adası, Kâzım Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz, Kızıl Pençe. Tek Parti Devri, Satılık İmparatorluk, Yavuz Sultan Selim Han, Âsım’ın Nesli, Ayasofya Entrikaları, Cemil Meriç: İrfana Açılan Gözler (2021).

Çevirileri:

* Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası (Fritjof Capra’dan, 1989, Türkiye Yazarlar Birliği Çeviri Ödülü)
* Molla Sadrâ ve İlâhi Hikmet (Seyyid Hüseyin Nasr’dan, 1991)
* Yeni Bir Düşünce (Fritjof Capra’dan, 1992)
* İslamın İlk Yılları (2001, Muhammed Esed’den)

Derlemeleri:

* İslam Bilimi Tartışmaları (derleme, 1990; son baskısı İslam ve Bilim Tartışmaları adıyla 2021)
* İslam’da Bilgi ve Felsefe (1997)
* Düşüncenin Gökkuşağı: Cemil Meriç (2001)
* Tartışılan Sınırlar: Değişen Milliyetçilik (2001)
* Küresel Kuşatma Karşısında İnsan (2004)
* Her Gün Bir Ediple (2004, Ahmet Refik Sevengil’in edebiyatçılarla söyleşileri)
* Bulutları Delen Kartal: Cemil Meriç ile Konuşmalar (2004, Sezai Coşkun ile birlikte)
* Osmanlı Geriledi mi? (2006)

* Ayrıca şimdiye kadar 4 cildi yayımlanan İstanbul Armağanı adlı diziyi yayına hazırlamış (1995-2000)., çok sayıda yayına imza atmıştır.