5. Murad’ın Masonluğu

Soru
Bir yazınızda 5. Murat’ın Masonluğa girdiğini, hatta 18. dereceye kadar çıktığını ve “üstad” olduğunu söylüyorsunuz… Peki 5. Murat sonradan Masonluktan çıkmış mıdır? Bu Masonluk onun halifeliğine zarar vermiş midir? Yani o da halife sayılıyor değil mi?

Oğuzhan Berk


Cevap
5. Murad’ın Mason olduğu doğru, bunu yazdım zaten. Ancak tahta çıkar çıkmaz cinnet geçirdiği için kılıç kuşanma merasimi gerçekleşememiş, dolayısıyla sultanlığı da yarım kalmıştır. Zaten bir karar verecek durumda değildi. 93 gün zar zor tahtta kalabildi, yerine 2 yaş küçük Abdülhamid padişah oldu. Dolayısıyla Halifelik yapacak bir durumu da olmamıştır.

8 Comments

 • ömer muhlis erdoğan

  15 Eylül 2011 at 02:42

  Peki mason olarak mı öldü? Saray çevresi II. Abdülhamit bunu biliyor muydu? Biliyorlarsa niye bir şey yapmadılar? Teşekkürler

  Cevapla
 • niyyazzi

  7 Ekim 2011 at 01:15

  hem halife olsa ne olur bir kac günlügüne? bizde halife hiristyanlarda oldugu gibi, kusursuz, günahsiz ve kutsal degildir :)

  Cevapla
 • mstf

  4 Kasım 2011 at 11:13

  Sizin hangi kitabınız olduğunu hatırlamıyorum ancak bir kitabınızda 5.Murat’ın masonluğuyla ilgili ;Kadıköyde biryede masonluğa ayak bastığını… söylemiş ve sonrasında bu bilginin Masonlar tarafında desteklendiğini söylemiştiniz söylerim size masonların böyle konuşmasıda insanların kafalarındaki Osmanlı imajinı yıpratmak amaçlı olamaz mı.ki bence öyle. aynı yıldırım bayezitin içki içmesiyle ilgili bölümlerde aynı kurgu çerçevesinde kaleme alınmış bence iftiralardır.

  Cevapla
 • Maestro MaHzen SeZ

  9 Ocak 2013 at 00:08

  @ömer muhlis erdoğan; öyle bir duruma müdahale edecek bir mevzu olduğunu sanmıyorum yani Sultan 2. Abdülhamit Han’ın müdahale etme şansı yoktu sanırım çünkü devlet erkanı adabına karşı gelinemez bana kalırsa şansı olsa bunu en mükemmel ve zekice kullanabilecek birisidir Sultan 2. Abdulhamit Han…

  Cevapla
 • kemal

  9 Mayıs 2013 at 14:29

  5. Murat mason değildir bazı gizli cemi-yetlerin, kendilerinden olmadıkları halde bazı kişileri üye imiş gibi gösterdikleri bilinmektedir. Sultan Beşinci Murad’ın hayatında mason locasının kapısından dahi girmediği halde mason yapılması bu gizli çirkef karanlık cemiyetlerin uydurmasıdır.Abdülhamid Han Hazretlerine de demediklerini bırakmadılar.Abdülhamid Han Hazretlerinide anlamayan müslümanlar ve onların arkasından gidenlerin yaşamları hep perişan haldedir.Osmanlı padişahları istisnasız Allah dostlarıdır.

  Cevapla

Bir cevap yazın