• Home
 • Genel
 • Abdulhamid han hazretleri hakkında iki görüş var ve …

Abdulhamid han hazretleri hakkında iki görüş var ve …

Soru :
Abdulhamid han hazretleri hakkında iki görüş var ve ortası yok. Kimileri -ben de dahil- çok iyi bir padişah olduğunu düşünüyor, kimileri ise çok kötü düşüncelere sahip. Bu durumda amaçları ne? Abdülhamid kötü olunca kim kazanacak? İttihad ve terakki mi?
Fatih Şen


Cevap :
Abdülhamid bir simge. Osmanlı’nın temel özelliklerini barındıran son padişah olduğu için gerek ittihadcılar gerekse cumhuriyeti kuranlar onu geriliğin simgesi olarak lanse etmek suretiyle eski duzenlye hesaplaştılar. Dolayısıyla yeni kurulmak istenen duzenle eskiyi temsil eden abdulhamid arasında bir çatışma kalıbı uretildi. Onun eseridir kötu düşunceler.

2 Comments

 • Fatih yazıcı

  28 Eylül 2010 at 14:36

  hocam abdülhamit han a Türkiye cumhuriyetinin gerçek kuruculurından biri diyebilirmiyiz ? malum osmanlı devletinin çöküşünü 30 yıl geciktirdi ve cumhuriyeti kuran kurmaylar bu sürede yetişti eğerki o olmasa idi halimiz ne olurdu ! bugün ona haşa kızıl sultan diyenler bu gerçekle neden yüzleşmezler ona sadece diplomasi dehası demezler ?

  Cevapla
 • KERİM ÇİNAR

  13 Temmuz 2013 at 19:36

  EVET BEN ŞUNU MERAK EDİYORUM. ABDULHAMİTHAN HZ SON DONEMDEKİ KARGASAYI GORUYORDU MUHAKKAKİ LAKIN YASININ EPEY İLERLEMESİNE RAĞMEN TAHTI OGLU BURHANEDDIN BEYE BIRAKIP ARKADAN YARDIMCI OLARAK SIYONOSTLERLE MUCADELE ETMEDİ .CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM .KURTLAR LA DANS KİTABINIZDA OLSUN DİGER KİTAPLARDA BUNA CEVAP BULAMADIM HAYIRLI RAMAZANLAR ALLAH SİZİN GİBİLERİN SAYISINI ARTIRSIN

  Cevapla

Bir cevap yazın