• Home
 • Genel
 • Atatürk’ün başarısızlığı da yazılmalı!

Atatürk’ün başarısızlığı da yazılmalı!

Tarihçi Mustafa Armağan, Mustafa Kemal Atatürk’ün başarısızlıklarının da tarih kitaplarında yer alması gerektiğine dikkat çekti.

BANU İRİÇ
İNTERNETHABER.COM (ÖZEL İÇERİK) 

Tarih kitaplarının yeniden yenilenecek olması Mustafa Kemal Atatürk ve son Sultan Vahdettin hakkındaki iddiaları yeniden gündeme getirdi. Tarihçiler Atatürk ve Osmanlı konusundaki tek taraflılığa dikkat çekerken yeni tarih kitapları şimdiden çok tartışılacağa benziyor.

İnternethaber’e konuşan tarihçi Mustafa Armağan, tarih kitaplarında Mustafa Kemal’in de başarısızlıklarının bile başarı olarak sunulduğuna dikkat çekerek, tekdüze bir tarihin yanlışlığına vurgu yaptı.

Armağan “Bir tarafı sürekli yücelten bir tarafı sürekli kötüleyen” bir tarihin yanlışlığını ortaya koyarak “Başarısızlığı görülmeden bir tarih anlayışı olmaz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tarih kitaplarının yenileneceğini açıklaması çözüm süreci ve alkol düzenlemesi tartışmalarının yanında gündeme bomba gibi düştü. Başbakan Erdoğan’ın da gençlere yönelik yaptığı toplantılarında sık sık vurguladığı tarih okuma önerisi yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarih kitaplarında son Osmanlı padişahı Vahdettin’in vatan haini olduğu iddiaları konusunda yanlış bilgiler içerdiğini belirterek tarih kitaplarının değişimine vurgu yapmıştı.

Bunun üzerine öncelikle CHP kanadından çok sayıda eleştiriler gelmiş “Atatürk’ü de hain ilan edecekler” iddiasında bulunan vekiller dahi olmuştu.

Ancak pek çok tarihçinin uzlaştığı bir nokta var ki cumhuriyet dönemi sonrası yazılan tarihte tek taraflılık ve pek çok yanlışlığın olduğu.

Osmanlı tarihi ve yakın tarih üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi-yazar Mustafa Armağan’ın dünkü yazısındaki senelerdir dillendirilen Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a kaçarak değil Damat Ferid talimatıyla gittiğini hatırlatmış ve belgeleri sunmuştu. Resmi tarihte yıllarca öğretilen “Atatürk’ün Samsun’a çıkışı” ilgili gerçek bilgileri açıklayan Armağan, belgelerde Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkarken istediklerini aktarmıştı.

OSMANLI ORTAYA ÇIKMASIN DİYE UĞRAŞTILAR

İnternethaber’e konuşan Mustafa Armağan tarih kitaplarının yeniden yazılmasını olumlu bulduğunu söyleyerek Cumhuriyet kurulduktan bu yana Osmanlı’nın kötüleştirildiği ve Osmanlı’nın korku olarak pompalandığı bir tarih anlayışının olduğunu altını çizerek şunları söyledi:

“Cumhuriyetçi tarih anlayışı Osmanlı’yı kötülemek üzerine kuruluydu. Tuğralar, kitabeler gizlendi, arşiv bile satılmaya bile çalışıldı. Yıllarca Osmanlı mirasından kurtulmaya çalıştılar. İngilizlerin desteğiyle Osmanlı gibi bir oluşumun bir daha ortaya çıkamasın diye uğraştılar”

“Osmanlı korkusu 1950’li yıllarda son buldu ve Menderes döneminde Osmanlı hasreti yeniden başladı. Devlet ve bürokrasi düzeyinde Osmanlı hasreti, Özal döneminde de patladı. Özal da Osmanlı’ya sık sık vurgu yaptı. Kendini Osmanlı’nın devamı olarak gören bir siyasi anlayış doğdu. 28 Şubat döneminde bu anlayış sekteye uğradı. AK Parti döneminde patlama yeniden yaşandı. Bu helalleşme 1950’li yıllarda yapılmalıydı. Atatürk ile ilgili tarihin alt üst edilmesi, yeniden yazımı, hainlikle suçlandı.”

TARİH TEK BİR KİŞİYİ HAKLI ÇIKARAMAZ

Mustafa Kemal Atatürk hakkında tarihi arşivlerin tartışılmaya açılmasını sorduğumuz Armağan yıllarca tarih kitaplarındaki tek taraflılığa dikkat çekerek şunları belirtti:

“Tarih tekdüze olamaz. Tarih yalnızca bir kişiyi haklı çıkaramaz. Bir tarafı aşırı kötüleyen bir tarafı yücelten adaletsiz tarih anlayışı olamaz”

FİLİSTİN’DE GERİ ÇEKİLME BAŞARISIZLIKTI

Armağan, tarih kitaplarında Osmanlı Ordusu‘nun Filistin’i kaybetmesine neden olan o savaşın başındaki Mustafa Kemal‘in geri çekilmesinin başarı diye sunulduğunu aslında başarısızlık olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Mustafa Kemal’in de yenildiği savaşlar var. Filistin cephesinde ordusunu geri çekti. Ama tarihe bu ‘başarılı bir şekilde ordusunu geri çekti’ olarak yazıldı. Bu bir başarı mıdır? Filistin cephesinde ordusunu 600 km geri çekiiyor. Tarihi değiştirebilecek bir lider olsaydı Çanakkale’de yaptığını Filistin’de de yapardı. Başarıları elbette ki oldu ancak başarısızlıklarını görmeden bir tarih anlayışı olmaz.”

SERBEST FIRKA BAŞARISIZLIKTI

Armağan Mustafa Kemal’in başarısızlıklarının da yazılması gerektiğine vurgu yaparak bir diğer başarısızlık olan Serbest Fırka denemesine değinerek şunları söyledi: “Serbest Fırka da Mustafa Kemal açısından bir başarısızlıktır. Mustafa Kemal bu partiyi kurdurmak için en yakın dostunu Fethi Okyar’ı çağırıyor ancak süreç iyi yönetilemiyor ve kapatılıyor. Serbest Fırka’ya oy çıkmasın diye kampanyalar yapılıyor. İzmir’de 50 bin kişinin protestosuna maruz kalıyorlar.”

Tarih kitaplarındaki Mustafa Kemal Atatürk profilindeki eksikler olduğuna dikkat çeken Armağan “Bütün kusurlarından arındırmış biri olamaz. Tabi ki doğru işleri başarıları da var ancak bunlar da açıklığa kavuşmalı. Ben köşemde de belgeleriyle yazdım. Samsun’a giderken araba gibi taleplerde bulunuyor, hani izin almadan kaçmıştı.”dedi.

Armağan özellikle yeni nesillerin tarih algısının oluşturulduğu okullardaki tarih kitaplarının yeniden düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı.

4 Comments

 • Cansen

  3 Ağustos 2013 at 01:03

  Filistin Cephesindeki başarısızlıktan bahsediyorsunuz da şunu öğrenmek istiyorum Filistin Cephesinin cephane, birlik, mühimmat ve gıda durumunu araştırdınız mı eğer araştırdıysanız kitap, yazar ya da belge adı verebilir misiniz? Ayrıca bazen kaçmak yiğitliğin 10’da dokuzundan gelir ki Mustafa Kemal Atatürk’ün o cepheyi neden bıraktığı ve hangi koşullar altında bu fikre karar verdiği ve bu fikri uygularken tek başına uygulama durumu olmayacağından hangi kurmaylardan ya da üst düzey komutanlardan izin almıştır ve ayrıca Filistin Cephesindeki Sosyal durum İngiliz Hükümetinin işlevi nasıl bir durumdaydı? Son olarak tekdir edersiniz ki Atatürk güçlü bir öngörüye sahip bir komutandı zorluklardan Çanakkale ve Kurtuluş destanını yazmış birisinin haybeye Filistini bırakmasında muhakkak makul ve geçerli nedenleri vardır. Tarihçi değilim bu yüzden bu hususta yanlı davranmadan aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • bünyamin avcı

   1 Eylül 2013 at 00:14

   ” Son olarak tekdir edersiniz ki Atatürk güçlü bir öngörüye sahip bir komutandı zorluklardan Çanakkale ve Kurtuluş destanını yazmış birisinin haybeye Filistini bırakmasında muhakkak makul ve geçerli nedenleri vardır ”

   Bu fikirde olan birine ne kadar vesika göstersen, ne kadar delil getirsen fayda etmez. Peygamberi dahi eleştirip, sözde tabu yıkanlar kendi tabularına laf ettirmiyorlar.

 • nihat

  14 Ekim 2013 at 07:36

  Mustafa kemalin filistin kacisindan sonra 1 seneye kadar rusyaya sürgüne gönderildigi dogrumu?
  Cevaplarsaniz memnun olurum.
  Ayrica sunuda belirteyimki tarih herzaman cesurca yazabilen insanlari kahraman adederek ödülendirmistir. Bugün Boyle insanlara ihtiyac herzamankinden daha fazladir.
  Birilerinin yalanlari koruma kanunlari yildirmaz kahramanlari.
  Er gec gercekler ortaya cikacaktir, ne mutlu gercekleri korkusuzca ve herkeesten önce ve herseye Rahmen dile getirene.

  Cevapla
 • Berk Aydın

  6 Mart 2014 at 14:01

  Şahsen Atatürk’ün Kaçması Bize Anlatılmadı Devletin İnkılap Tarihi Kıtaplarında da Dershanede de Mustafa Kemal’i Devlet Samsuna Silahlar Alınsın Diye Gönderdi(Mondros) Ama Mustafa Kemal Bu GÖrüşleri Savunmayarak Bağımsız Bir Türk Devleti Kurmak İstemiştir.Şu andada Kimseye Kaçtı Olarak Anlatılmıyor.

  Cevapla

Bir cevap yazın