Avrupa’nın 50 Büyük Yalanı

Mustafa Armağan, Osmanlı tarihi ve yakın tarih üzerine kaleme aldığı bir düzine kitaptan sonra bu defa projektörünü Avrupa tarihinin karanlık bölgelerine tutuyor. Bu çalışmayla yalnız Avrupa tarihinin bilinmeyenleri ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yüzümüzün de bir kısmının aydınlandığını fark ediyorsunuz. Eşitsiz olarak, adeta bir ast-üst ilişkisi içinde kurgulanan Osmanlı ve Avrupa tarihleri, olmaları gereken eşit konuma yerleştiriliyor.
Türk aydınının 1,5 asırdır peşinde koştuğu ‘Avrupa mucizesi’ yalanı, farklı ve şaşırıcı yönleriyle bu kitapta birer birer deşifre edilip ortaya konuluyor. İlginizi çekeceğine inandığımız başlıklardan bir kısmını tadımlık olarak şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?
–     Florence Nightingale’in İngiltere’de ölüm meleği olarak tanındığını,
–     Galile’nin kiliseye karşı çıkmış bir bilim kahramanı olmadığını,
–     Magna Carta’nın Avrupa tarihinde ileri değil, geri bir adım olduğunu,
–     Hitler’in aslında Avrupa’yı işgal planı olmadığını,
–     Einstein’ın son yıllarında beyninin yavaşladığını,
–     İlk feministlerin fabrikalardaki kadınları evlerine kapatma için kampanyalar düzenlediklerini,
–     Don Kişot’ta Endülüslü Müslümanlarla ilgili şifreler bulunduğunu,
–     Kopernik ve Kepler’in güneşe tapanlar tarikatından olduklarını,
–     Rönesans insanlarının Ortaçağ’daki atalarından daha pis yaşadıklarını,
–     Haritaların emperyalizmin sözcülüğünü yaptığını,
biliyor muydunuz?
Bunlar ve bunlardan başka Avrupa’nın büyük yalanlarını, Mustafa Armağan’ın hakikaten büyük emek mahsulü Avrupa’nın 50 Büyük Yalanı’ndan okuyacak ve her satırında eminiz ki, şaşıracaksınız. Yazarın amacı da bu zaten: Düşünmek, şaşırmakla başlar ona göre.
Mustafa Armağan’a göre Osmanlı tarihini de hakkıyla anlayabilmek için Avrupa tarihinin gerçeklerini bilmek gerekir.
Osmanlı ve yakın tarih üzerine yazdığı ufuk açıcı kitaplarından sonra Armağan’la Avrupa tarihinin bilinmeyenlerine doğru nefes nefese bir yolculuğa hoş geldiniz.

3 Comments

 • SonSultan

  12 Mayıs 2012 at 11:44

  Mustafa hocam. Kitaplarınızla bu sene tanıştım ve tanışır tanışmaz da çoğunu okudum. Gerçekten emek harcanmış, güzel kitaplardı. Ellerinizden öperim. Yeni çalışmalarınızı bekliyorum.

  Cevapla
 • burak koç

  30 Haziran 2014 at 22:24

  Mustafa Armağan’ın 1000 kitabı da olsa hepsini alır okurum.Bizlerin doğruyu öğrenmesi için cesur yazılar kaleme alıyor.Yani ben bir tıp öğrencisiyim ama tarihe de daha bir bağlandım.Amcama,halama,aileme,arkadaşlarıma abartmıyorum hepsine bu tarz kitapları hediye olarak vereceğim.

  Cevapla

Bir cevap yazın