• Home
 • Genel
 • CHP Atatürk’ü Koruma Kanunu’na anayasaya aykırı diye karşı çıkmıştı

CHP Atatürk’ü Koruma Kanunu’na anayasaya aykırı diye karşı çıkmıştı

1950 seçimlerinden zaferle çıkan Demokrat Parti, ezanı serbest bırakmış, dindar insanlar üzerindeki baskıyı kaldırmıştı. Ancak bu arada bazı tahrik edici eylemler de başlamıştı. Eski CHP adaylarından Kemal Pilavoğlu’nun müridleri -ki Ticaniler diye bilinir- Atatürk’ün heykel ve büstlerini kırıyorlardı.

Öte yandan CHP tetikteydi. Onlara göre hükümetin irticaya ezanla verdiği “avans”tı bu olayların nedeni. Nadir Nadi’nin deyişiyle, inkılap aleyhtarlığı hortlamış, yobazların cesareti artmıştı. Eylemciler “devlet kuvvetine el kaldıramadığı için inkılâplarımızın sembolü Atatürk’e saldırmak, hıncını ondan almak istiyor”lardı.

Hükümet duruma el koymak zorunda hissetti kendisini. Bunun için 1951 Nisan’ında bir adım attı ve Atatürk’ün şahsı aleyhinde işlenen suçlara dair kanun tasarısını Adalet Komisyonu’na getirdi. Ancak bu sırada hiç beklenmedik bir şey oldu. Kısa bir süre öncesine kadar CHP ve yandaş basını tarafından irticaya prim verdiği gerekçesiyle eleştirilen DP hükümeti, aynı çevreler tarafından bu defa da anayasaya aykırı kanun çıkarmakla suçlanacaktı.

Sadece Nadir Nadi ve Falih Rıfkı Atay gibi iki yılmaz CHP’linin yazdıklarını aktarmak yeterli olacaktır.

Nadi, 14 Nisan 1951 günü “Cumhuriyet” gazetesinde çıkan “Ata’yı korumak” başlıklı yazısında Atatürk’ü Koruma Kanunu’nun yersizliğinden dem vuruyor ve şu çarpıcı cümleyi kuruyordu: “Hatta daha ileri giderek böyle bir kanunun rejim bakımından bir GERİLEME İŞARETİ yerine geçeceğini söylüyoruz.” Bir başka deyişle “Cumhuriyet” gazetesinin sahibi, Demokrat Parti’nin çıkarmak istediği kanunun çıkarılmaması gerektiğini, çıkarılırsa Cumhuriyet rejimini gerileteceğini bile söyleyebilmiş.

Falih Rıfkı Atay da 22 Nisan 1951 tarihli “Ulus”ta bu kanunun çıkmasından utandığını, Atatürk’ü putlaştırmamak gerektiğini yazıyordu. Atay’a göre böyle bir kanun çıkarmak medeni cesareti kaybetmek demekti. Atay, o günden bugüne Atatürk hakkında yazılıp çizilenleri şu sert sözlerle çöp kutusuna atıyordu: “Bu kanun çıktıktan sonra Atatürk’ü sevenlerin ve kendisine bağlı olanların onu medhedeceğini sanıyor musunuz? Karşılarında ağız açacak kimse olmayınca bunun dalkavukluktan ne farkı olabilir? Demek ki yakın zamanda Atatürk’ten bahsedilmeyecek.”

CHP yanlısı basın, Atatürk’ün şahsını saldırılardan korumayı amaçlayan kanuna böyle cepheden karşı çıkarken, 17 Nisan günü Meclis Adalet Komisyonu’nda hararetli tartışmalar yaşanıyordu. (O tarihlerde komisyonlarda tutanak tutulmadığını TBMM yetkililerinden öğrendim. Bu yüzden konuşulanları gazetelerden aktarmak zorundayım.)

Komisyon toplantısı “bir hayli heyecanlı” geçmiş, hararetli konuşmalar yüzünden Menderes üç defa söz almak zorunda kalmış ve nihayet 7 olumsuz oya karşılık 9 oyla tasarı kılpayı komisyondan geçmiştir.

Menderes “Bu kanun bir zaruretin ifadesidir” sözleriyle tasarıyı savunmuş, eski Yargıtay Başkanı olan İçişleri Bakanı Halil Özyörük de kanunda hukuk esaslarına aykırı bir yön bulunmadığını dile getirmiş, Atatürk’e yapılan tecavüzlerin yasal güvenceye bağlanmasının gerekliliğini savunmuştur. Aynı gün İstiklal Savaşı’nın değerli komutanlarından DP’li Selahattin Adil Paşa, tasarı aleyhine çok sert bir konuşma yapmış ve basına yansıdığı kadarıyla şunları söylemişti:

“Atatürk meşhur diktatörlerdendir. Bir diktatör hakkında böyle bir kanun çıkarılması doğru değildir. Bu memlekette 14 Mayıs’tan evvel müspet bir iş yapılmamıştır. 14 Mayıs inkılabından sonra Atatürk inkılaplarından bahsedilemez. Böyle bir tasarı ayrıca dinimize de aykırıdır.” (“Yeni Sabah”, 18 Nisan 1951)

1951’de Meclis Adalet Komisyonu’nda Atatürk’ü Koruma Kanunu aleyhine konuşan Selahattin Adil Paşa’nın İstiklal Savaşı günlerinde çekilmiş bir fotoğrafı. 2) 14 Mayıs 1950 seçimlerinden sonraki karikatürlerde, seçimden yenik çıkan CHP’nin ölmüş olarak gösterilmesi yaygın bir eğilimdi.

Selahattin Adil Paşa eleştirilerine Meclis Genel Kurulu’ndaki oturumda da devam etmiş, ancak eleştiri dozunu bir miktar hafifletmişti. Bu arada belirtelim ki, DP milletvekillerinden romancı Halide Edip Adıvar da tasarıya karşı çıkanlardan biriydi ve Atatürk’ün ilahlaştırılmasına hizmet edecek olan bu kanuna karşı olduğunu bildiriyordu.

Kanun 5 Mayıs günü geldiği Genel Kurul’da CHP’li vekillerce de eleştirilmiş ve yapılan oylamada reddedilerek komisyona iade edilmiştir.

Genel Kurul’da CHP milletvekillerinden Kamil Boran tasarının Meclis’e gelmesinden üzüntü duyduğunu belirtirken, eski CHP’lilerden olup o sırada bağımsız olan Sinan Tekelioğlu, kanunun baskıcılık bakımından ancak Takrir-i Sükûn Kanunu ile karşılaştırılabileceğini, anayasaya aykırı ve anti-demokratik olduğunu söylemiş ve şu cümleyi eklemişti: Yarın öbür gün bir üniversite hocası “Nutuk” haricinde bir şey söylerse bu kanun gereği suçlu duruma düşecektir.

Tasarı 7 Mayıs günü yapılan oylamada 141’e karşı 146 oyla reddedilir. Bunun üzerine DP’liler Alman hukukçu Ernst Hirsch’in kapısını çalarlar. Onun yazdığı yeni şekliyle kanun tasarısı 25 Temmuz 1951 günü yeniden genel kurula gelir ve ağırlıklı olarak DP oylarıyla geçer. (Kesin sayılar tutanaklara geçmemiş.)

Böylece CHP, Atatürk kozunu elinden almak isteyen DP’nin kanun tasarısına karşı çıkarak en büyük zikzaklarından birini çizmiş, AB kapısında karşımıza heyula gibi dikilen bu çağdışı kanunu eleştirme hakkını da elimize vermiştir. Öbür yandan DP, belki CHP’nin elindeki kozu almıştır ama anayasaya, ceza hukukuna, demokrasiye aykırı bir düzenlemenin de mimarı olmuştur.

Üstelik vefat etmiş bir şahıs hakkında çıkarılan kanun, “ölüler arasındaki eşitliğe” de aykırıydı. Bu kanun çıkınca başka ölüler hakkında kanun çıkartmak da mümkün hale gelmektedir. Selahattin Adil o zaman söyleneceği söylemiş zaten. Demiş ki: “Türkiye bir Müslüman memleketi olduğuna göre Hazret-i Muhammed hakkında da bir kanun çıkarmak icab edecektir.” (“Ulus”, 18 Haziran 1951)

Bugün 5816 nolu bu kanun, işlevsizliği bir yana, bir hukuk devletine hiç mi hiç yakışmamaktadır. Dünyada da bir benzeri bulunmayan bu kanunun kaldırılması, sanırım zamanında ona karşı çıkmış olan CHP’yi de memnun edecektir!

14 Kasım 2010, Pazar

6 Comments

 • kıymet kocamaz

  14 Kasım 2010 at 10:39

  hocam her yazınızı ilgiyle takip ediyor, kitaplarınızı zevkle ve hayretle okuyorum. sizin gibi tarihçilerin olması ülkemiz için büyük nimet. yine muhteşem bir yazı ve yine cesurca gerçekler…ellerinize ve yüreğinize sağlık…

  Cevapla
 • ismail yazici

  17 Kasım 2010 at 23:48

  Selam arkadaslar,ben Almanyada dogup büyüdüm.
  Benim gittdiyim okulda Türk tarihide vardi”Hoacamiz TÜRKIYEDEN”
  Inanin bize Ögrettdiyi seylerin cogu ya dogru deyil yada baya eksik ögretildi maleseff.Benim Türk tarihine hic güvenim kalmamisdi.Taki Mustafa hocamizin kitaplarini okuyana denk.Allah Mustafa Armagan gibi önemli Bilim adamlara uzun ömür versin.Böyle gercekci ve obyektiv Hocalarin deyerini bilelim..

  Cevapla
 • muhammed ali

  18 Kasım 2010 at 17:06

  selamun aleykum
  çok güzel bir konu, aslında gündeme taşıyıp biraz tartıştıktan sonra.TBMM’ne bir önerge verilerek
  yasayı kaldırmak gerekiyor
  bu yasa yüzünden çoğu gerçekler, bilen kişiler tarafından söylenemiyor.
  Söyleniyor ,söylenemiyor sözünüde bırakalım
  Demokrasinin var olduğu kabul edilen bir ülkede,
  olmaması gereken bir madde……
  vesselam…

  Cevapla
 • mustafa

  21 Kasım 2010 at 10:20

  hocam merhaba 4 yıldır rokuyorum ve sizin için gazete abonesiyim çok etkileyici yazılarınız var ama son haftalardaki yazzılarınızda tezata düsüyorum yani zıtlıklar ve çelişki var acaba bu sorun sizden mi yoksa tarihi kişilerden mi kaynaklanıyor bu arada ben de türkçe okuyorum ayrıca düşüncelerinizin kalıba sıkıstırıldığını düsünüyorum size hocam deme serefini bana bahşedermisiniz saygılarımla

  Cevapla
 • Rıdvan yeşilmen

  9 Ocak 2011 at 16:24

  zaten tarihi hiçbir ideolojinin katılmadığı yani saf haliyle okuduğumuz zaman herçekten temel gerçekleri daha iyi görebiliyoruz burdaki amaç atatürk falan değilmiş burdaki amaç taraflar kendi cukklarını nasıl doldururuz hesağlarının peşindeki amaçtır. sayın mustafa armağan hocama çok ama çok teşekkğr ederim yaptığı müthiş çalışmalarla bizi aydıtlattığı için değerli hocamdan karanlıkta kalmış binlerce olayı gün yüzüne çıkması için bu çalışmalarının devamını bekliyoruz…

  Cevapla

Bir cevap yazın