• Home
 • Genel
 • “DP’nin iktidara gelmesi 19 Mayıs’tan önemlidir”

“DP’nin iktidara gelmesi 19 Mayıs’tan önemlidir”

Bir zamanlar Milliyet gazetesi ne yazmıştı?

“DP’nin iktidara gelmesi 19 Mayıs’tan önemlidir”

Milliyet gazetesinin eski sahibi Ali Naci Karacan 1950 seçimleri sonrasında Demokrat Parti’nin en büyük destekçilerinden biri olmuştu. O sırada yazdığı başyazılar adeta Tek Partili CHP iktidarına karşı birer protesto mahiyetindedir. İşte Karacan’ın Demokrat Parti’nin tek başına iktidara geldiği 14 Mayıs 1950’nin 2. yıldönümünde, 14 Mayıs 1952 tarihinde Milliyet gazetesinde çıkan başyazısından ibretlik bir bölüm:

Bugün 14 Mayıs’tır. 14 Mayıs demek Türk milletinin bütün tarihinde ilk defa olarak doğrudan doğruya millî hakimiyetine gerçekten sahip olmağa başladığı gün demektir. Onun içindir ki, 14 Mayıs’ın milletimiz için ehemmiyeti, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs’tan, Kurtuluş Savaşının zaferle neticelendiği günün tarihi olan 9 Eylül’den, Osmanlı İmparatorluğunun tasfiye edilerek yeni Türkiye devletinin siyasî ve hukukî temellerinin atılma tarihi olan 24 Temmuz’dan [yani Lozan Antlaşması’ndan], nihayet Cumhuriyetin ilân tarihi olan 29 Ekim’den, şimdi hâtırımıza gelen ve gelmeyen ve her biri milletimizin hayatında ayrı ayrı merhaleler vücuda getiren vakıaların hepsinden daha mühimdir. Çünkü bütün o tarihler, milletini (…) hudutları içinde medenî bir devlet olması ve nihayet saltanat ve hilâfetin lağvedilerek Cumhuriyetin kurulması, ancak 14 Mayıs’ın ifade ettiği millî hâkimiyet idealinin gerçekten gerçekleşmiş olmasiyle bir mâna ve kıymet iktisap eylemiştir [kazanmıştır].

14 Mayıs, Türk milletinin Tanzimat-ı Hayriye’den beri giriştiği garplılaşma [batılılaşma] hareketinin, akim [sonuçsuz] kalan çeşitli teşebbüsler ve denemelerden sonra milletçe asıl hedefine ulaştırıldığı tarihtir.

14 Mayıs 1952 Milliyet Karacanın Yazısı (Baş Kısmı)

Resmi Orijinal Boyutunda Görmek İçin Resme Tıklayınız…

4 Comments

 • Mehmet Akar

  27 Şubat 2011 at 09:59

  Sayın Hocam, Atatürk’ün ölmeden önce İsmet İönü’nün öldürülmesi emrini verdiği ve bunun İsmet İnönü’ye iletildiği Ertesi gün Milliyet gazetesi Atatürk’e gösterilmek üzere tek nüsha “İsmet İnönü Öldü.” şeklinde manşet attığı ve bu gazetenin Aatürk’e gösterildiği; bunun üzerine Atatürk’ün İsmet İnönünün çocuklarını bu sebeple vasiyetine dahil ettiğini bir tarihçiden duydum (Kadir Mısırlıoğlu’ndan) Bu Milliyet gazetesinin bir nüshasını burada yayınlar yada mail adresime gönderebilir misiniz?

  Cevapla
 • Abdullah

  4 Haziran 2012 at 10:43

  HOCAM yazılarınızı ve kitaplarınızı severek,benimseyerek okuyorum.ALPARSLAN TÜRKEŞ hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.Amacım kişiliginize siyasi boyut kazandırmak değil.

  Cevapla

Bir cevap yazın