• Home
  • Genel
  • Fatih’in ölüm sebebiyle ilgili farklı bilgiler …

Fatih’in ölüm sebebiyle ilgili farklı bilgiler …

Soru :
Bir çok tarih kitabında Fatih’in ölüm sebebiyle ilgili farklı bilgiler veriyor. Fatih gerçekte neden ve nasıl vefat etmiştir?
Hamdi Tezcan


Cevap :
Fatih’in zehirlendiğine dair iddialar yaygın olmakla birlikte henüz ispatlanabilmiş değildir. Benim kanaatime göre, hanedan hastalığı olan nikris hastalığının komplikasyonları sonucunda vefat etmiştir. Bu konuda yazdığım iki yazı için “Gülün Fethi” adlı kitabıma bakınız.

One Comment

  • ismail Sevinç

    20 Ekim 2012 at 18:57

    bu cevap kesinlikle değişmesi lazım. fatih sultan mehmet dönme paşalar tarafından zehirlenmiştir. bu şekilde vefat etmiştir. bununla ilgili geniş bilgileri vermiştim. mezarı açılıp otopsi yapılması durumunda bu gerçek ortaya çıkacaktır. fatihin hasta olduğu doğrudur ancak ölümcül bir durumu olsa zaten sefere çıkmazdı. ölürken ağzından burnundan kan gelmiş olması zehirlendiği için ciğerlerinin parçalandığını gösterir. olay tarihin en büyük cinayetinin işlenmesi olayıdır. kaldıki fatihin sultan mehmedin italyanlar tarafından zehirlenerek öldürüldüğü bile açıklanmıştı. çok tehlikeli savaş planları vardı. bu planlara göre İslam birliğini sağlayıp bütün avrupayı fethedecekti. savaş sırları duyulunca acele 3 mayıs 1481 de ordusuyla sefer yolunda gebzede şehit edildi.

    Cevapla

Bir cevap yazın