• Home
 • Genel
 • II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı …

II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı …

Soru :
II.Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır mı vermiştir? Böyle bir alim bunu nasıl yapar?
Selim Sezer


Cevap :
II. Abdülhamid’in hal fetvasını Elmalılı Hamdi Yazır vermemiştir, zaten veremezdi de, çünkü ne Şeyhülislam ne de Fetva Eminiydi. Meselenin esası şudur: Kendisinden fetva istenen Fetva Emini Hacı Nuri Efendi, fetvayı vermeye yanaşmamış, suçlamaları (31 Martı tezgahlamak, dini kitapları tahrif edip yaktırmak ve devlet hazinesini saçıp savurmak) kabul etmemiş, Padişahın kendisinin çekilmesini uygun bulmuştu. Ancak sarıklı milletvekillerinden Mustafa Asım Efendi, Hacı Nuri Efendi’ye eğer fetvayı vermezse İttihatçıların Abdülhamid’i öldürecek kadar gözlerinin dönmüş olduğunu söyleyip razı etmiştir. Merhum Elmalılı sadece hal fetvasının müsveddesini yazmıştır. O kadar.

7 Comments

 • betul

  14 Mayıs 2011 at 11:02

  sadece müsvedde okadar yani?!! kendisi bile yıllar sonra bu konuyu soran oğluna sakın bir daha bu konuyu açma bu bir cinayetti demiştir

  Cevapla
 • Merdan BAYRAM

  2 Kasım 2011 at 11:14

  İyi halt etmiş. Cehennemde ateşi bol olsun. Ben o tefsirin ittihatçıların ona yazdırdığığını yine Cennet Mekanın düşmanı olan akifinde ona düşman olduğunu, Kur’an-ı Kerim’i Türkçeye ittihatçıların emriyle çevirdiğini her nedense nüshaları yakıp kaçtığını ve bir delinin beline hançer sokup İstanbul’ da Sultana kafa tuttuğunu ve tımarhaneyi boyladığını biliyorum. Bahane Sultanı korumakmış. Bıraksınlar bunu Ölüm Sultana bu iş karşısında tüy gibi hafif kalırdı. Ha yaptılar da ne oldu.Koca devleti ingiliz uşağı 2 srgerdeye teslim ettiler. Kukla Şeyhulislam ziettin, fetfa emiri hacı nuri ve hamdi yazır. Ben Mahşerde sizden müştekiyim.

  Cevapla
 • Merdan BAYRAM

  2 Kasım 2011 at 11:20

  Ayrıca unuttum yazmayı madem o fetfayı yazdılar imzaladılar Neden karaso,o diğer arnavut iti ve nesli bozuğa verip padişaha tebliğ ettirdiler. Yukarıda Betül kardeşimin yazdığı gibi Yazır olayı soran oğluna bana bir daha sorma diyor. Biliyor yaptığı hatayı. Ama öyle bir hataki bu İslam dünyasının parçalanmasından israil terör devletinin bile kurulmasına vesile oldular. ALLAH(CC) cehennemde ateşlerin gür etsin Amin

  Cevapla
 • Osmanlı

  14 Kasım 2012 at 00:29

  Sözde ölümden zerre korkmayan II. Abdülhamid Han’ın (ra) hayatını kurtarmış yani, lütfetmiş, bir de M.Kemal Cehennemi’nin özel isteğiyle meal hazırlamış, kendini ve tarihi biraz bilen hangi Müslüman okuyacaksa artık!

  Mehmet Akif ile birlikte tevbe etmişlerse ne ala yoksa bu ümmetin ahirette onlardan alacak hesabı var.

  Cevapla
 • Mehmet Eksik

  26 Kasım 2012 at 07:56

  Elmalılı’yı korumak için bilimsellikten uzak cevap vermişsiniz. Müsvette yazdı diyorsunuz, sizin dediğiniz gibi olsa bile kopyasını yapan orjinalini hayli hayli yapar. Onu koruyacağım bunu aka çıkaracağım diye tarihi çarpıtmak hiç doğru değil. Takipçinizdim ama bu gibi durumlar akıllarda soru işareti bırakıyor.

  Cevapla
 • adnan güler

  16 Ocak 2013 at 02:59

  fetvayı zamanın fetva emini hacı Nuri efendi değil;ittihatçıların kuklası haline gelen Şeyhülislam Mehmet Ziyaaddin Efendi imzalamıştır
  Kaynak: Pr.dr.Ahmet Akgündüz,Bilinmeyen Osmanlı 171
  HANGİ KAYNAĞA GÜVENEBİLİRİZ???

  Cevapla
 • kırlangıç

  30 Ocak 2014 at 20:41

  Kadir Mısıroğlu’da Hamdi Yazır’ın yazdırttığını söylüyor. Öldürülmemesi için yazdırtmış güya. Kafa karıştırıcı bir durum.

  Cevapla

Bir cevap yazın