Muhteşem Yüzyıl…

Soru

“Muhteşem Yüzyil” dizisinde gördüm ve merak ettim: Padişahlar dini nikah kıymadan haremdeki kadınları odasına alıyor muydu? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Furkan Ercan


Cevap

 

Cariye, kadın köle demektir. Köle de İslam hukukunda hukuki işlemlere konu olması bakımından “eşya” muamelesi görür. Ancak Müslüman olması, namaz kılıp oruç tutma ibaretleri bakımından hukuki anlamda “şahıs”tır. Yani köle, ‘arızalı ehliyete’ sahip bir şahıstır. Bu bakımdan hür kadınlar gibi nikâhlanmaları gerekmez. İleride geniş bir yazı yazarak burada kısaca ifade ettiğim konuları açıklayacağım.

3 Comments

 • Murat Çaylı

  1 Haziran 2011 at 17:10

  Ben sizinle bir konuşma yapmak istiyorum.16 yaşındayım.Özellikle Osmanlı gerilemesi konusunda çok önemli sorularım var.Yazın İstanbul2a sizi bulmak için gideceğim.Bana vakit ayırırmsıınız.Sadece 20-30 dk.

  Cevapla
 • ihsan

  14 Ağustos 2013 at 18:15

  hocam sormuştum ama cevap vermediniz. Cariyelik islamda nasıldı, eşya diyorsunuz. Yani sahibi cariye ile olmak isterse cariye ona itaat etmek zorunda mıydı, reddetme hakkı var mıydı? Yani bazılarının dediği gibi sex kölesimiydiler. mümkünse kaynağıyla beraber yanıtlar mısınız? saygılarımla…

  Cevapla

Bir cevap yazın