• Home
  • Genel
  • Sizden bir tavsiye isteyecektim …

Sizden bir tavsiye isteyecektim …

Soru :
Kitaplarınızın büyük kısmını okudum (okumadıklarım kitaplığımda sıralarını bekliyor). Sizden bir tavsiye isteyecektim. Eski bir komşum tarihe olan ilgimden dolayı kitaplığında tozlanmış olan bir seti bana hediye etti. Kitap; “Büyük Osmanlı Tarihi” (Hammer). Eminim bu seti çok iyi biliyorsunuzdur. Bu 12 ciltlik seti okumaya başlamadan önce tavsiyelerinizi rica edecektim. Acaba nasıl bir kitaptır? Okumaya değer bir Osmanlı tarihi kitabı mıdır? İnternetteki yorumlara baktığımda yerden yere vuran da var, yere göğe sığdıramayan da. Ayrıca Sn. Ahmet Akgündüz kitaplarında bu sete dair bazı olumsuz eleştirilerde bulunmakta. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Görüşlerinizi sunarsanız sevinirim.
Mustafa Görgülü


Cevap :
“Hammer Tarihi” önemli bir eser olmakla birlikte, kitabın içinde Türkçe’ye çeviren Ata Beyin yer yer yönelttiği eleştirilerden de anlayacağınız gibi hem epeyce eskimiş bilgilerle yazılmış, hem de
o zamana göre kaçınılmaz olarak yanlı görüşleri olan bir çalışma. Tarihçiler için önemi tartışılmaz ama bu konuda yeni okumaya başlayacaklar veya genel okurlar için uygun bir eser değildir. Masanızda bulunsun, diğerlerini okurken yer yer yararlanabilirsiniz. Başarılar dilerim.

Bir cevap yazın