• Home
  • Genel
  • Yeniden Gündeme Gelen Kazım Karabekir’in Hatıraları Yakın Tarihi Değiştirebilir

Yeniden Gündeme Gelen Kazım Karabekir’in Hatıraları Yakın Tarihi Değiştirebilir

“19 Nisan 1919’da Trabzon’a Çıktım”

Tarihçi Mustafa Armağan “Kazım Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz” Kitabıyla Çok Ses Getirecek Yeni Bir Tartışmaya Kapı Aralıyor. Araştırmaya Göre; Kazım Karabekir Kendi Hatıralarında Mustafa Kemal Samsun’a Çıkmadan Kendisi Trabzon’a Çıkarak İstiklal Savaşı’nı Başlattığını İddia Ediyor.

Son dönemlerde ortaya atılan belge ve bilgiler resmi tarihi değiştirecek ve tarihin yeniden yazılmasına kapı aralayacak gibi. Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Nutuk’a alternatif olarak Mustafa Kemal’in silah arkadaşı Kazım Karabekir’in kaleme aldığı ve her dönem tartışmalar doğuran eseri “İstiklal Haribimizin Esasları” kitabı da bu bağlamda yeniden gündemde. Tarihçi Mustafa Armağan “Kazım Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz” kitabıyla çok ses getirecek yeni bir tartışmaya kapı aralıyor. Neden mi? Zira, Karabekir Paşa, “19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım” diyerek İstiklal Harbi’ni kendisinin başlattığını öne sürüyor.
Cumhuriyetin ilk dönemlerinde rejim düşmanı olarak görülen, mahkemelere verilen Kazım Karabekir bir defaya mahsus olarak sadece 2009 tarihinde İlker Başbuğ’un Genelkurmaylığı döneminde anıldı. Ve sonrası gelmedi. O Kurtuluş Savaşı’na yön veren paşalar arasında hep biraz öksüz bırakıldı. Oysa Karabekir Paşa hatıralarında, Kurtuluş Savaşı’na büyük katkılar verdiğini; Erzurum, Kars, Ardahan, Sarıkamış, Batum’u kurtardığını; Sakarya, Dumlupınar, İnönü ve Büyük Taarruz savaşlarına asker ve mühimmat gönderdiğini belirtiyor.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 244. sayısında bulabilirsiniz!

Bir cevap yazın