• Home
  • Genel
  • Zamboanga neresi, Yıldız Sarayı neresi?

Zamboanga neresi, Yıldız Sarayı neresi?

Zamboanga neresi, Yıldız Sarayı neresi?
Filipinler’de Mindanao adasında, halkının tamamı Müslüman olan bir yerleşim yerinin ismidir Zamboanga.
Burada Taluksangay adını taşıyan bir cami, Müslümanlara bu topraklardaki köklerini hatırlatırken, turistler için de uğranmadan geçilemeyecek şirin bir mekân. Kapısındaki kitabeye bakılırsa 1885 yılında yaptırılmış. Tahmin ettiniz: Abdülhamid’in buraya gönderdiği yardımlardan bu cami de nasibini almış durumda. Kubbesinde ve minaresinde bulunan hilal, hilafetin gölgesinde bulunduklarını gösteriyor.
Hint Okyanusu’na uzanalım şimdi de: Seylan’dayız. Ve Seylan’da Müslümanların medar-ı iftiharı olan Hamidiye Mektebi’nin önünde toplanmış öğretmen ve öğrencileri görüyoruz eski bir fotoğrafta. İsimleri yazılı altında: Samir’ler, Muhiddin’ler, Enis’ler, Selim’ler… Hepsi Abdülhamid’e (veya bu kitabın okurlarına) ta oralardan ve zamanın içinden selam ediyorlar. Okul halen faal ve ismi Hameedia Boys’ School’dur.
İşte bir çarpıcı örnek daha: Şikago’da bir cami. İsmi: Mescidü’l-Fâtır. Vehbi Vakkasoğlu’ndan öğrendiğimize göre vaktiyle buradaki Müslümanlar bir cami yaptırmak için İstanbul’dan yardım istiyorlar, Abdülhamid de bir miktar para gönderiyor kendilerine. Caminin arsasını satın alıyorlar ama bilmediğimiz bir sebeple inşaatına hemen başlanamıyor. Cami, satın alınan arsa üzerine daha sonraları yaptırılmış.
Singapur’da Abdülhamid Müzesi
Ya Singapur’da bir Abdülhamid Müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Belki de dünyada onun adını taşıyan tek müze bu. Burada Abdülhamid’in yağlıboya bir tablosu yer alıyor ve ölüm yıldönümlerinde Singapurlu Müslümanlar, onun önünde toplanıp ruhuna Fatiha okuyorlarmış. Bunun da kaynağında Kasım 1900’de Ahmed Ataullah Efendi’nin Sultan Abdülhamid adına Singapur’daki Müslümanlarla kurduğu teması buluyoruz. Singapurlu İmam Alataş, Müslümanların Abdülhamid’e olan sevgisini şöyle anlatmış:
“Sultan Abdülhamid Han, Singapur’u İslâm yönünden doyurdu. Tefsir âlimlerinden Kadı Beydavi’nin Kur’an tefsirini Malaycaya çevirerek göndermiş olmasaydı İslâm bu ülkede belki bu kadar gelişmezdi. Kendisi ayrıca Singapur’a ilk Malayca Kur’an’ı gönderen biriydi.” (İmam’ın “Malayca Kur’an” dediği, Arapça okuma imkânı bulamayanlara Malay harfleriyle yazılmış Kur’an’lardır.)
Tabii Pekin’de yaptırılan Hamidiye Üniversitesi’nden söz etmesek bu liste çok eksik kalır. Bugün dahi cuma günleri avlusunu Çinli Müslümanlar dolduruyor.

Mustafa Armağan

Seylan’daki Hamidiye Erkek Okulu öğrencileri okulun önünde (1901)
Nihayet bugün Yunanistan sınırları içinde kalmış olan Gümülcine’deki saat kulesi de restore edilmiş haliyle 2004’ten beri daha bir dinç görünüyor. Tahmin ettiniz: O da bir Abdülhamid dönemi eseri. Ve yine Gümülcine’deki Hükümet Konağı, Belediye Binası, Rüşdiye ve Sibyan Mektepleri de aynı dönemde yapılmış. Bugün bir kısmı yıkılmış olsa da kalanlar onun Balkanlar’daki gözleri gibi bizlere bakıyor.
Ergani Saat Kulesi kan ağlıyor
Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan Hükümet Konağı 1895’te, Saat Kulesi ise 1899’da inşa edilmiş olup kulenin kapısı üzerindeki kitabede bizzat Abdülhamid’in eseri olduğu açıkça belirtilmektedir.
Aymazlığın derecesine bakın ki, 1994’te Kültür Bakanlığı konağı “Ermeni kilisesi”, kuleyi de onun “çan kulesi” olarak tescillemiş. Allah’tan, bir tarih gönüllüsü olan Lütfi Ergene’nin müdahalesiyle bu feci hata düzeltilmiş ve binaların, ismi anılmadan (ağızlarını yakar çünkü!) Abdülhamid döneminde yaptırıldığı tescil edilmiş.
Bugün saat kulesinin üst kısmı yıkık, altı ise zar zor ayakta durmaktadır. Osmanlı Yahudileri tarafından Meksika’da yaptırılan çeşmeli saat kulesinin restorasyonu için para ayıran hükümete, Ergani’deki saat kulesini harap bir vaziyette bırakmak yakışmıyor. Bir an önce el atılması dileğiyle.
Minsk köylerinde yankılanan ad
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez anlatmıştı. Geçtiğimiz Ramazan ayında Belarusya’nın başkenti Minsk’e bağlı İvya köyünde bir camide teravih namazı kıldırıyor. Önde erkekler, arkada kadınlar namaza duruyor. Salavat getirilen kısımda ise erkekli kadınlı cemaatten ilahi formunda bir ses yükseliyor: “Lailahe illallah Cebrail melekullah. Lailahe illallah Mikail melekullah.” Mehmet Bey şaşırıyor önce ama devam ediyor namaza. İkinci arada bu defa Azrail ve İsrafil’in isimleri zikrediliyor. Sonraki aralarda ise sırasıyla bütün peygamberler sayılıyor. En son “Lailahe illallah Muhammed Rasulillah” sesleri yükseliyor. Ancak hemen ikinci bir ses:
“Lailahe illallah Abdülhamid Halifeti Rasulillah.”
Mehmet Görmez Bey, “Salavatlar bitti ama o anda ben de bittim” diye anlatıyordu gözleri dolaraktan, “Neredeydim, hangi zamandaydım, şaşırmıştım.”
Ufuklarımız genişledikçe Abdülhamid bizi daha çok şaşırtacağa benziyor.
Hizmet aşkı
Abdülhamid tahttan indirilmiş, kapatıldığı Beylerbeyi Sarayı’nda hastalanmıştır. Kendisini kontrole gelen eski muhalifi Dr. Abdullah Cevdet’i karşısında görünce o balyoz gibi sözü indirmeyi ihmal etmemiştir:
“Siz doktorsunuz değil mi? Benden meşrutiyet yerine hastane isteseydiniz hem insanlara karşı şefkat ve mürüvvete sahip olduğunuzu ispat, hem de mesleğinize layık olduğunuzu tescil etmiş olmaz mıydınız?” m.armagan@zaman.com.tr

20 Aralık 2009, Pazar

Bir cevap yazın