• Home
 • Genel
 • “Abdülhamid içki içer miydi?” başlıklı …

“Abdülhamid içki içer miydi?” başlıklı …

Soru :
“Abdülhamid içki içer miydi?” başlıklı yazınızda “Özel doktoru Atıf Hüseyin Bey’in notlarından, ölümünden önce kızlarıyla yaptığı son görüşmenin 22 Temmuz 1917’ye rastlayan Kurban Bayramı’nın 3. gününde gerçekleştiğini öğreniyoruz” demiştiniz. Fakat 1917’de Kurban Bayramı Eylül ayına denk geliyor. Cevabınızı bekliyorum.

Yasin Baskın


Cevap :
Orada “Ramazan Bayramı” şeklinde yazılması gerekirken yanlışlıkla “Kurban Bayramı” yazılmış. Nitekim 2009’un Kasım ayında yayımlanan kitabımda (Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 2) doğrusu yazılıdır (s. 317). İlginiz için teşekkürler.

3 Comments

 • muhammet

  6 Ocak 2011 at 00:11

  sayın hocam 05/01/2010 tarihin de çarşamba akşamı KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN HAKKINDA SHOW TV DE YENİ BİR DİZİ ÇEKMİŞLER HOCAM
  DİZİDE KANUNİ YE İHTİRASLARI UĞRUNA HERŞEYİ YAPABİLECEK BİR GÖRÜNTÜ ÇİZMİŞLER BİZİM BİZİM BİLDİĞİMİZ OSMANLI KENDİ İHTİRASLARI UĞRUNA DEĞİL İSLAMİYETİN UĞRUNA KUL VE KÖLE GİBİ ÇALIŞAN HİZMET EDEN BİLİRİZ .BURADA BÖYLE BİR OSMANLI PADİŞAHINI FARKLI GÖSTERMELERİ ELİNDE İÇKİ KADEHLERİ,CİNSİ ARZULARINA DÜŞKÜN, GEREKİRSE HAKİMİYETİNE GÖZDİKEN KENDİ YAVRUSUNU BİLE TANIMAYAN HER GECE HAREMİNDEN BİR KADINLA (EŞİ OLARAK BELİRTİLEN DEĞİL KÖLESİ OLAN) BİRLİKTE OLAN AVRUPAİ BİR KRALMIŞ GİBİ GÖSTERMELERİ DOĞRUMUDUR HOCAM O DİZİDE GEÇEN OLAYLAR DOĞRUMUDUR HOCAM AYRICA DOĞRU OLSA BİLE BÖYLE BİR İSLAM DEVLETİNDE CİHAN PADİŞAHLIĞI YAPMIŞ BİR İNSANIN MAHREMİYETİNİN
  BU KADAR AÇIK SEÇİK TASVİR EDİLMESİ YANLIŞ DEĞİLMİDİR HOCAM BU DİZİNİN YAYINLANMASININ DURDURULMASI HAKKINDA DÜŞÜNCE VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM HOCAM VE EKLEMEK İSTİYORUM HOCAM SİZİN GİBİ TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAN YAZARLARIMIZIN KALEME ALDIĞI SENARYOLARI VE FİLMLERİ GÖRMEK İSTERİZ HOCAM

  Cevapla
 • davut türkoğlu

  12 Nisan 2012 at 12:11

  hocam yeni kitabınız kızıl pençe yi 09.04.2012 günü aldım,11.04.2012 günü okumayı bitirdim.kitap beynimi ve düşüncelerimi allak bullak etti. kafamdaki devrimlerle ve Atatürk ün ilahlaştırılması ile ilgili bir çok sorunun cevabını bu kitapta buldum.
  milletimize çok büyük hizmet ettiğinizi düşünüyorum, sizde azımsanmayacak kadar kahramansınız. İstiklal savaşından çıkan milletimizin, birde devrimlerle ve mahkemelerle nasıl yıpratıldığını çok iyi ortaya koymuşsunuz.
  Sizin, muhteşem yüzyıl dizisinin senaristliğine geçip, diziyi tüm dünyada etki yaratacak bir dizi haline getireceğinizden hiç şüphem yok.hocam birgün bir yerlerden çok para gelirse(loto,piyango v.s) çanakkale savaşını sizin ve mehmet niyazi hocamızın senaristliğinde, iyi bir yönetmen bulup sinemaya çekmek istiyorum.

  Cevapla
 • Fatih Güney

  10 Ocak 2014 at 21:59

  Hocam Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı adlı kitabınızda ”Şüphesiz Abdülhamid başta olsaydı, 1.Dünya Savaşı’nda Almanya’yı değil,İngiltere ve Fransa’yı seçerdi” demişsiniz. Fakat İttihatçılar İtilaf Dedvletleri’ne başvuruda bulunmamış mıdır?

  Cevapla

Bir cevap yazın