• Home
  • Genel
  • Bazıları Said Nursi’yi eskiden bölücü …

Bazıları Said Nursi’yi eskiden bölücü …

Soru :
Bazıları Said Nursi’yi eskiden bölücü terör örgütünün başı olarak biliyor ve önce Alman, sonra İngiliz ajanı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca ona “Said-i Kürdi” diyorlar. Bunlar doğru mu?
Süleyman Şahin


Cevap :
Sanırım Şeyh Said ile Said Nursi’yi karıştırıyorlar ki, hiç alakası yoktur. (Ayrıca Şeyh Said’in de İngiliz ajanlığıyla bir ilgisi yoktur.) Silahlı isyanı tasvip etmediğini bütün hayatıyla ortaya koyan Said Nursi’ye bu iftiranın kasten atıldığını görmek zor olmasa gerek. Hayatını anlatan herhangi bir kitap okumanız yeterlidir. Son çıkan Şükran Vahide’nin biyografisini tavsiye ederim.

One Comment

  • M ENES

    18 Ocak 2013 at 22:24

    Bediüzzaman hazretlerine İngiliz ajanı terörist demek terbiyesizliklerin en büyüğüdür çünkü üstadın talebelerinin çoğu savaşlarda şehit ve gazi olmuştur.cezaevlerindeki birçok insanı ahlaki olarak doğru yola sevk etmiş nerede bulunuyorsa orada İslamın bayraktarlığını yapmış davasından taviz vermemiştir. Ve şunuda söylemek gerekir ki İngiliz veya alman ajanı ise vefatından sonra neden arkasında sadece bir sepet eşyası vardı ingiliz ajanlığı nasıl bir vasıftı ki hayatını feda ediyordu . Ve şöyle bir gerçekte var ki şarkta bir çok insan onun cihat fetvası ile savaşa girmiştir Üstad hazretleri bu milletin değerlerine her zaman sahip çıktı bu iddaaları yapanlar üstadın bu özelliklerini iyi biliyorlar ve asılda bundan rahatsızlık duyuyorlar bu iddaaları ortaya koyanlar tamamen islam düşmanıdır islam olmassa kalkınacaklarını düşünüyorlar ama altı asırlık bir devlette görülüyorki islamdan ne zaman uzaklaşsak hep kaybeden taraf oluyoruz avrupalılar hristiyan yükseliyor bizde hristiyan olalım diyorlar ama şöyle bir ayrıntı var avrupada kiliseye gidenlerin oranı yüzde yirmidir batıl dinden uzaklaştıkça terakki oluyor bizdeki hak din olduğu için dinimizden taviz verirsek batıla kayarsak alçalıyoruz.

    Cevapla

Bir cevap yazın