• Home
  • Genel
  • Cumhurbaşkanına Tarih Dersi Vermeye Kalkan Özdil Nasıl Çuvallamıştı?

Cumhurbaşkanına Tarih Dersi Vermeye Kalkan Özdil Nasıl Çuvallamıştı?

Millete gözünün içine baka baka yalan söylemekten haya etmeyen Yılmaz Özdil, 8 Kasım 2020 tarihli yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o tarihteki bir konuşmasıyla aklınca dalga geçmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir depremi vesilesiyle yaptığı bir konuşmada 1939 Erzincan depremiyle ilgili açıklamalarda bulunmuş, zamanın CHP hükümetinin Erzincan’a yeterince yardım götürmediğini vs. söylemiş ki hilaf-ı hakikat tek bir noktası yoktur. Erzincan ve çevresinde aylar, hatta yıllar sonra bile derme çatma barakalarda yaşayanların çektiği sefalet saklanamayacak boyutlara varmış, o kadar ki, Tek Parti devrinde basın üzerindeki ağır baskıya rağmen münasip bir lisanla gazete sayfalarına yansımıştı.  

Tarih cahili olup da millete tanesi 2500 tlye (şimdiki değeri birkaç mislidir) M. Kemal kitabı kakalamış olan Özdil bir de ukalalığa kalkmış ve Cumhurbaşkanının olayları yanlış bildiğini yazmıştı. Halbuki asıl yanlış bilen kendisiydi.

Nasıl mı? Beraberce görelim.

*

“Birincisi”, demiş, “Erzincan depremi olduğunda Celal Bayar başbakandı”.

Haydaa. Tut kelin perçeminden şimdi.

Dostlar, Erzincan depremi ne zaman vuku bulmuştu?

27 Aralık 1939’da.

Peki Celal Bayar Başbakanlığı ne zaman bırakmıştı?

25 Ocak 1939’da.

Biri bana anlatsın lütfen:

25 Ocak’ta Başbakanlıktan istifa eden Bayar 11 ay sonra nasıl hâlâ Başbakan olabiliyor ve depremden 1 ay sonra koltuğunu bırakabiliyor?

Had bildireyim derken baltayı taşa vurmaya bundan da çarpıcı bir misal bulunamazdı herhalde.

*

Tabii tarih cahili taraftarlarına ne kadar sallarsan salla alkışlayacakları için sorgulayan, ‘Yahu hakikaten öyle miymiş?’ diye merak kapısını çalan, hiç değilse google’dan soran bir tek Kemalistin çıkmadığına adım gibi eminim. Yoksa şimdiye kadar bu kalpazanlığın hesabı çoktan sorulmalıydı. (Sözde Aydınlanmacı geçinirler ama Adorno ve Horkheimer’in Aydınlanmanın tozunu nasıl attığını bilmezler).

*

Neresinden tutsak elimizde kalan bu yazıyı Kıbrıs’ı vermeye layık gördüğü Yunan mezesinin yanı başında yazmış olmalı, zira “İkincisi…” diye parmak salladığı bentteki yanlışı hepsine taş çıkartacak cinstendir.

Kemalistlerin tarih ve dahi akıl hocası Özdil “Başbakan Celal Bayar, Erzincan depreminden bir ay sonra görevi bıraktı, 11’inci hükümet kuruldu” diyor ki tam evlere şenlik.

25 Ocak 1939’da istifa eden Bayar 11 ay sonra vuku bulan Erzincan depreminden “bir ay sonra” nasıl görevi bırakacaktı ki? Böyle bir hamhumşaralopçuluk da Kemalist kesimin en popüler ve en çok kazanan yazarına yakışırdı zaten.

*

Üçüncü olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem sırasında başarısızlıkla suçladığı İçişleri Bakanı Faik Öztrak’ı zikretmesi de rahatsız etmiş Y.Özdil’i; güya onun hatasını düzeltmeye kalkmış. “Halbuki” diyor, “deprem sırasında içişleri bakanı olan Refik Saydam, başarısız olmadığı için, aksine çok başarılı olduğu için 11’inci hükümete başbakan yapıldı!”

Eskilerin “Cehaletin bu derecesi ancak tahsil ile mümkündür” dediği bu olsa gerek:

  1. “Deprem sırasında başarılı olduğu”nu ve bu yüzden Başbakan yapıldığını söylediği Refik Saydam o tarihte İçişleri Bakanı değil, Başbakandır ve 1939 Ocakında oturduğu Başbakanlık koltuğunda 1942 Temmuzundaki ani ölümüne kadar kalmıştır.
  2. Özdil’in “Anca depremden bir ay sonra içişleri bakanı oldu”ğunu söylediği Faik Öztrak deprem sırasında 11 aydır İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturuyordu, yani Cumhurbaşkanımızın sözleri tamamen hakikate muvafıktır.

*

Kemalistlerin tarih hocası Özdil muhterem Cumhurbaşkanımıza tarih dersi vermeye kalkıyor. Yılın fıkrası olmaya aday.

Yazının devamında da bir sürü saçma sapan, yanlış ve yanıltıcı bilgiler, bol bol laf salatası var ama onlara girerek değerli vaktinizi zayi etmeye değmez. Lafın tamamı deliye söylenirmiş ne de olsa…

Aslında bu yazıyı yazmama da değmezdi ama sırf tarihe not düşmek adına kaleme almak ihtiyacını hissettim.

23.08.2023, muzakerat.com

Bir cevap yazın