• Home
  • Genel
  • “Düşünün ki, bunu söyledi diye “Cumhuriyet” gazetesi …

“Düşünün ki, bunu söyledi diye “Cumhuriyet” gazetesi …

Soru :
“Düşünün ki, bunu söyledi diye “Cumhuriyet” gazetesi Ağaoğlu Ahmet Bey’i rejim düşmanı ilan etmişti; CHP Fethi Okyar’ı iftira atmakla suçlamış, Atatürk dolaylı olarak Serbest Fırka’yı sorumlu tutmuş ve kapatılmasını istemişti.”
Bu yazıdaki bu vahim hata, tarihsel bilgi eksiği mi? Keşke öyle olabilse… “Menemen Olayının Arka Yüzü Neydi?” diye yazıya başlık atacak kadar özgüven ve üsluptaki konuya son derece hakimmiş gibi verdiğiniz izlenim. Kınıyorum sizi. Tarihi bir konudaki köşe yazısında aldatmaca ve yalan nasıl olur ve buna niye tenezzül edilir anlamak çok zor. (Serbest Fırka’nın kapatılması 17 Kasım 1930- Menemen vakası 21 Aralık 1930’dur.)

Özgür Özel


Cevap :
1. Yazımın asıl başlığı “Menemen Olayının Arka Yüzü Neydi?” değildir. Bu başlık, yazıyı okuduğunuz (hangisiyse?) site tarafından konulmuştur. Doğru başlık, “Menemen’den 28 Şubat’a giden yol” olacaktı. Kişisel sitem www.mustafaarmagan.com.tr arşivine girip okusaydınız bu başlığı görecektiniz.
2. “Kınıyorum sizi.” Eleştirmek ile kınamak arasındaki farkı pek çabuk atlamışsınız bakıyorum da.
Önce eleştirin, düşünün, taşının, hükmünüzü verin, sonra kınayın kınayacaksanız. Öncelikle kendinizi bu hükmü vermeye yeterli miyim? diye sorguya çekmenizi tavsiye ederim.
3. 17 Kasım ile 21 Aralık farkını belirtmişsiniz, pek güzel. O zaman yazımdan aldığınız paragrafa tekrar bakalım.
Ne diyor: Yukarıda söylenen sözlerden dolayı Cumhuriyet gazetesi tarafından Ağaoğlu Ahmet rejim düşmanı ilan edilmiş diyor. Edilmemiş mi? Bunu mu iddia ediyorsunuz?
Başka ne diyor: CHP Fethi Okyar’ı iftiracılıkla suçlamış diyor. Hangi konuşmasından dolayı? Yukarıda, Menemen vakasından 2 gün önce yaptığı konuşmadan söz ediliyordu, ondan dolayı. Bu konuşma olmadı mı diyorsunuz? Aldatmaca nerde?
Bir de şunu: “Atatürk dolaylı olarak Serbest Fırka’yı sorumlu tutmuş ve kapatılmasını istemişti.” Burada Menemen’den bahis var mı? Gözlerinizi oğuşturup tekrar bakın lütfen. “Atatürk dolaylı olarak Serbest Fırka’yı sorumlu tutmuş ve kapatılmasını istemişti.” Nerede Menemen bahsi geçiyor? Bu, SCF’nin halktan gördüğü teveccüh ve halkın galeyanı dolayısıyla dile getirilmiş bir yorum ki, Okyar’ın hatıralarını ve başka kaynakları okuyunca mesele anlaşılacaktır.
Yani siz, Menemen’i çevreleyen olayların atmosferini ortaya koymayı amaçlayan pasajı, bizzat Menemen vakası olarak almışsınız ki, yanlışınız burada yatıyor. Ağaoğlu’nun yazısı da, Okyar’ın konuşması da, SCF’nin kapatılması da farklı tarihlerdedir fakat yazımda öncesi ve sonrasıyla Menemen vakasını reel bir bağlama oturtmak esastı. Bu esası gözden kaçırmışsınız.
Ha, siz de başkaları gibi 17 Kasım’da SCF kapatıldı, Fethi bey trene atlayıp Londra’ya gitti sanıyorsanız, sorun da orada zaten. Okyar’ın CHP ile mücadelesi, yazıda da belirttiğim gibi Menemen vakası patlayıncaya kadar partisiz de olsa devam etmiştir. Sonra? Sonrası malum…

Bir cevap yazın