Gerçek Tarihin Peşinde

Tarihe hayret nazarıyla bakmayanlar ondaki canlılığı, renkliliği ve ilginçliği de göremezler. Oysa tarihe delici bir nazarla bakıldığında bugün olup bitenlerden çok daha fazla hayret edilecek olaylara rastlamak mümkündür. Eski ABD başkanlarından Harry Truman ‘ın dediği gibi ” Bilmediğimiz geçmiş dışında dünyada yeni bir şey yoktur. “

Mustafa Armağan asıl tarihteki olaylara hayret etmeyenlere hayret eden araştırmacı zihinlerden biri. Öğrencilerin nasıl olup da tarih derslerinde esneyebildiklerini, tarihimizin, idrakimizi diken diken eden nice süngülenmiş olaylarla örtülü olduğunu ve aslında insanlardaki merak duygusu bilinirse tarihin bize söyleyebileceği çok sözü bulunduğunu iddia eden Armağan, bu yeni kitabında “okurlarıyla birlikte” gerçek tarihin peşine düşüyor, tarih okyanusundan bulup çıkardığı incileri onlarla cömertçe paylaşıyor.

Osmanlı Hangi Tarihte Kuruldu ?

Kanunî Nuh ‘un Gemisini Aramış mıydı ?

Mithat Paşa Bizim “Neron”umuz muydu ?

Eyüp Sultan’ın Kardeşi Hangi İlimizde Yatıyor ?

Padişahın Özel Odasında Ne Gibi Şifreler Var ?

Günümüzde Kanunî ‘ye Ne Gibi İftiralar Atılıyor ?

Özgürlük Heykeli ‘ni Sultan Abdülaziz mi Yaptırdı ?

Mimar Sinan, Mihrümah Sultan ‘a Gerçekten Âşık Oldu mu ?

8 Comments

 • Sevban

  11 Ekim 2011 at 19:08

  Bildiğimizi sandığımız birçok şeyi aslında bimediğimizi,ya da bilmemizin istenmediğini ve kitabın birçok yerinde hayret etmeme neden olan bir kitap.

  Benim için tarih eşittir Mustafa Armağan.

  Cevapla
 • akkurt

  16 Ekim 2011 at 23:33

  Tarihi “resmiyet”in dışında bir kaynakta okumak hayretler uyandıran olay ve olguları kavramamıza neden oluyor. Bu anlamda Dr. Rıza Nur’un hatıratı çok şaşırtıcı ( özellikle son cilt ). Bizim gibi liseli öğrenciler böyle kitapları okuyunca kendine soruyor biz 8.sınıfta ne öğrendik ? ve şimdi lisedeyiz tekrar bunları mı öğreneceğiz ? -e bu olaylar böyle olmadı ki ! bunun aslı bu değil ! vs. tepkiler… Acaba Rıza Nur’un hatıratı ne derecede önemlidir,doğru mudur anlattıkları?

  Cevapla
 • Mehmet ZİNİ

  31 Aralık 2011 at 11:29

  s.8:risk kelimesinin aslında Arapçadaki rızk kelime…
  s.18:zira bizim çöküş diye bildiğimiz bir zaman dilimio olayın içindeki insanlara hiç de öyle görünmeyebiliyor…
  s.21 incecikten bir kar yağar…
  s.38:artık müstağrib olmak zorundayız…
  s.52.kürdistan terimi ilk kez büyük selçuklular tarafından…
  s.65:timurun mezarı açılmakla kalmamış kemikleri…
  s.94:Osmanlı döneminde kurtulmuş olan bir ildeyiz…
  s.103:Urabi paşa isyanı patlak verdi…
  s.109:adalar sonuçta Yunanistana ballı bir ikramiye…
  s.167:çünkü sizi demir kaşık imal etmeye zorlayan da odur…
  s.191:kendiside mason olan enver ziya…
  s.194:1870lerde devleti ele geçirme planları…
  s.215:365gün 5 saat 48 dakika 45 saniye…
  s.223:Halktan para toplaya toplaya iflahları kesilmiş…
  s.251.bir padişah kızınımimar sinan gibi bir bürokratın bile görme şansı bulunmuyordu…
  s.263 ABD vatandaşlarına uzak batılı …
  “Kitap gerçek tarih değil,lakin peşinde, bizde öyle PEŞİNDEYİM…

  Cevapla
 • isa

  20 Şubat 2012 at 14:16

  benim için gerçekten bir ışık oldunuz diyebilrim musatafa abi bu osmanlı tarihinin kitaplar da yazılı olmadığını biliyordum zaten seni ilk olarak ben geri gel ey osmanlı kitabınla tanıdım sonrasında gazete deki pazar günleri yazdığın yazıları kaçırmaz oldum çünkü gerçekler yazılı… yazdığın her kelime kelime olmaktan başka altında anlayabilen için bir ton anlam ifade ediyor benim için… bencede öyledir zaten yazdıkların….. neyse o kitabından ve yazdıklarından gerçek olarak çok etkilendim okurken tüylerim diken diken oldu kitabı okurken kitabı elimden düşürmedim çünkü her sayfasında geçmişimle ilgili bilmediğim birşeyler daha öğreneceğimi bildiğim için heyecan içinde okudum kitabını.. bu kitabını ve diğer kitaplarınıda alacağım özellikle bu kitabı bu gün alacağım ve beni biraz daha aydınlatacağından eminim bu kitabın….. lafı uzatmak ta istemiyorum zaten uzun da yazdım bayağı bir buraya bundan sonra sıkı bir takipçinim abi bilesin yazılarınla…. peşindeyim….

  Cevapla

Bir cevap yazın