• Home
 • Genel
 • Meğer, Andımız’ın mucidi ezanı da Türkçeleştirmiş!

Meğer, Andımız’ın mucidi ezanı da Türkçeleştirmiş!

Andımız’ı başımıza saran Dr. Reşit Galip, bir tıbbiyeli ama bulaşmadığı iş yok neredeyse. 1919 yılında Köycüler Cemiyeti’ne kendi eliyle verdiği hayat hikâyesinde ilginç bir ayrıntıyı yakalıyoruz. Buna göre Yahudilerin kurduğu Alliance İsraelite İlkokulu’na girmiş ama bir sene sonra Sultan Abdülhamid’in emriyle okuldan çıkarılmış! Andımız’ın bu becerikli mucidinin bilmediğimiz daha nice yönleri olduğunu görelim mi?

Demokratikleşme Paketi, 80 yıldır çocuklarımıza okul kapılarında içirildiğimiz And’ı tarihe gömmüş oldu. Bir askerî darbeyle geri getirmeye kalkmazlarsa şimdilik ona veda ettiğimizi düşünebiliriz. Peki Andımız’ı başımıza saran mucidi hiç merak ettiniz mi?

Adı, Dr. Reşit Galip. Bir tıbbiyeli ama bulaşmadığı iş yok neredeyse. Neler mi? Yorulmazsanız sayalım:

Mübadele Komisyonu delegesi, Aydın Milletvekili, Ankara İstiklal Mahkemesi üyesi, Türk Ocakları Merkez Heyeti Başkan Vekili, Türk Tarihi Tetkik Encümeni Genel Sekreteri, Türk Tarih Kurumu Genel Sekreteri, CHP GYK Üyesi, Halkevleri’nin kurucularından…

Dahası var ama o zamanlar daha ‘milli’ olmamış olan Eğitim (Maarif) Bakanlığı yaptığını söyleyeyim de kestirmeden gidelim. 41 yaşında ölen, Andımız’ın bu becerikli mucidinin bilmediğimiz daha nice yönleri olduğunu görelim mi?

Rodos’ta dünyaya gelen Reşit Galip’in 1919 yılında Köycüler Cemiyeti’ne kendi eliyle verdiği hayat hikâyesinde ilginç bir ayrıntıyı yakalıyoruz. Buna göre Yahudilerin kurduğu Alliance İsraelite İlkokulu’na girmiş ama bir sene sonra Sultan Abdülhamid’in emriyle okuldan çıkarılmış! Sultan bunu yaptıysa bir bildiği vardır, diyor ve söz konusu okulların hangi gayeyle kurulduğunu Aron Rodrigue’in “Türkiye Yahudilerinin Batılılaşması” adlı kitabından okuyoruz (Ayraç: 1997, s. 126):

“(Bu okullar), Batılılaşmanın yanında öğrencilerinden Yahudilik inancına tam bir bağlılık içinde olmalarını da istemekteydi. Örgüte göre Yahudilik, üstün bir ‘ahlakî’ din olarak okullarda verilen eğitimin ayrılmaz bir parçası olmalıydı. Alliance okullarını kuranlar Doğu ve Kuzey Afrika’daki Yahudi halklarının dinsel duygularını güçlendirmeyi, onların Yahudiliğe, Yahudiliğin tarihine ve geleneklerine, iyi ve soylu olan her şeye bağlı olmalarını istemekteydi.”

Muhtemelen gizlice Amerikan Kız Koleji’ne giden genç Halide Edip Adıvar’ı okula gitmekten men eden Sultan Abdülhamid’in gözü, görünüşte Reşit Galip’in de kökü dışarıda bir Yahudi okuluna gitmesine göz yummamıştır.

Yahudi Prof.lar, tarihçilik ve ırkçılık

Ne gariptir ki, aynı Reşit Galip, Darülfünun’un yerli kadrosunu “inkılapçı değil” gibi sudan bahanelerle hemen tamamen tasfiye edecek ve Hitler Almanya’sından kaçmak isteyen Yahudi profesörlerle yeni bir “Türk üniversitesi” kurmaya soyunan Eğitim Bakanı olarak tarihe geçecektir.

İşte doktorumuz bu az zamanda büyük işler başardığı bakanlığı sırasında Andımız’ı önce kendi kızları için yazacak, ardından 80 yıllık bir bağırtma eyleminin fitilini ateşleyen inkılapçı olacaktır.

Reşit Galip’in bilinmeyen yanlarından biri de, inkılap tarihinin temelini teşkil eden “Tarih IV”(1931) adlı kitabın yazarı olması. Hâlâ etkisi devam eden bu kitabı Gazi Mustafa Kemal ile baş başa yazdıklarını, müsveddelerin Gazi tarafından tashih edildiğini, doktorumuzun ise bazı müphem noktaların açılması için soru sormak gibi katkılar yaptığını biliyoruz (Millet, 7 Ağustos 1947).

Cemal Kutay, Reşit Galip’in ağzından şu sözleri aktarmıştı: “Onun önünde bir nevi hususi inkılap dersi alıyordum. Yaptığım itirazlar sadece kendimi bu sahada derinleştirmek içindi.” Böylece yalnız kaldırılan Andımız’da değil, inkılap tarihlerimizin temelinde de bir tıp doktorunun emeğinin yattığını öğreniyoruz.

Reşit Galip’in inkılap maceralarını 32 kısım tekmili birden anlatmak ne mümkün. Onun için en iyisi birkaç önemli olay üzerinde durarak hakkında bir fikir vermek.

Kafatası ölçüyor

İlk baskısı 1971 yılında yapılan ‘Atatürk’ün Uşağının Gizli Defteri’, Çankaya’da 12 yıl sofracılık yapmış olan Cemal Granda’nın anılarıdır. (Şaşırtıcı tarafı, kitabın 2. baskısını Hürriyet Yayınları’nın yapmış olması.) Granda ‘Kafa ölçüsü’ başlığı altında şunları anlatır:

“Şapka devriminden sonra fes bir kenara atılmış, herkes şapka giymeye başlamıştı. Şapkayla beraber bunu giyecek olanların kafa ölçüleri de ortaya çıkmıştı. 1930 yılında Ankara’dayız. O zaman Milli Eğitim bakanı olan Dr. Reşit Galip, elindeki bir makineyle herkesin kafasını ölçüyor. Dolikosefal mi, Brakisefal mi? Hatırımda kaldığına göre 77-79 gelen kafalar Dolikosefal, 81’den ileri olanlar da Brakisefal.

Atatürk’ün başı ölçüldü ve 81 geldi. Odadakiler sıraya girmişler, başlarının ölçülmesini bekliyorlar. Atatürk, Reşit Galip’e ‘Çelebi’ninkini (yazarı kastediyor) ölç.’ dedi. Öbürlerinden önce başım ölçüldü, 81 çıktı. Sevinmeye başlamıştım. Öyle ya, Atatürk’le aynı kafa ölçüsü taşıyordum. Fakat sevincim uzun sürmedi. Atatürk ‘Olmaz! O hayvan kafalıdır. Bir yanlışlık olmasın.’ dedi. Neredeyse ağlayacaktım…” (Kent Kitap: 2011, s. 61)

Buna göre Andımız’ın yazarı Reşit Galip aynı zamanda kafatası ölçen bir doktordur!

On parmağında on marifet bulunan doktorumuz 1932 yılında düzenlenen Türk Tarih Kongresi’ne “Türk ırk ve medeniyet tarihine umumi bir bakış” adlı bilimsel(!) bir tebliğ de sunacak ve tam 62 sayfa tutan tebliğinin ardından kürsüye çıkıp tezlerini çürüten büyük bilim adamı Zeki Velidi Togan’a açıkça saldıranların başında gelecek, sonuçta Togan hocanın üniversiteden ipini çekmeyi başaracaktır!

Kongre’deki şu sözlerle tarihe geçmeyi hak etmiş olmalı: “Uzun boylu, uzun, beyaz simalı, düz veya kemerli ince burunlu, muntazam dudaklı, çok kere mavi gözlü ve göz kapakları çekik olarak değil, ufki (yatay) açılan ‘Türk’, beyaz ırkın en güzel örneklerinden biridir.” (1932, s. 159).

“Türk tarihi Ergenekon’dan çıkacaktır.” diyerek sahneyi terk eden doktorun ardından ‘şiddetli ve sürekli alkışlar’ koptuğunu söylememize gerek yok. Irkçı tarih anlayışının Türkiye’de yerleştirilmesi uğruna elinden geleni esirgememiştir ne de olsa.

Hz. Peygamber, Türk’müş!

Bitmedi. Bir marifeti de İslam’da reform yapmaktır Reşit Galip’in. Hızını alamayıp din işine de el atmış ve ‘Müslümanlık Türk’ün Milli Dini’ adlı bir tez hazırlamış. Özeti elimizde bulunan tez, Atatürk’ün direktiflerinden ilhamını almış, onun tarafından okunup üzerinde fikir yürütülmüş ve el yazılarıyla notlar konulmuş. Münir Hayri Egeli’nin ‘Eski bir Atatürkçü’ imzasıyla ‘Millet’ dergisinde çıkan tefrikasında (Ekim1947-Ocak 1948) aktardığına göre saçtığı bazı inciler şunlarmış:

    -Hz. Peygamber, Türk aslındandır.

    -Müslüman medeniyeti bir Türk medeniyetidir.

    -Müslümanlığı Türk’ün anlayacağı bir hale getirmek gerekir. Bu da ancak ibadetin Türk diliyle yapılmasıyla kabil olabilir.

İşte bu ‘tez’in arkasından tekbir ile ezanın Türkçeleştirilmesi işine girişilmiştir ki, ilk Türkçe ezan çevirisini yapanın Andımız’ın yazarı olması sanırım fazla söze hacet bırakmayacaktır.

Urfa’da bir söz vardır; “Bilen bilir, bilmeyen bir demet maydanoz zanneder.” derler. Dr. Reşit Galip de o uzun hikâyenin bir perdesidir. Bir perde kapandı. Ya diğerleri?..

06 Ekim 2013, Pazar

10 Comments

 • oktay

  6 Ekim 2013 at 12:25

  ne adammıs be gecmısten gunumuze zaten yahudılerın yapmıs oldugu mısyonerlık falıyetlerı apacık ortadadır …

  Cevapla
 • Yüksel SIRTI

  7 Ekim 2013 at 01:13

  andın tamamen ortadan kaldırılması bir milletin temmelerine dinamit koymaktır o donemde turk kelimesi bir ust kimlik olarak yerleştirilmek istenmiş sonuç ortada malsef olmamış.. Kaldırmak yerine türkiyeliyim gibi başlayan bir andımız yaratılabilirdi millet ruhunu kaybetmiş uluslar parçalanma yoluna girer acılanan paketi devrim diye nitelendiren arkadaşlar türkiyeininde parçalanma surecini maalesef göremiyorlar.. bi Eklemede sahıs için yapayım kendileri şeyh saidi yargılanyan ve idam eden mahkeme heyetindendir.

  Cevapla
 • enes

  7 Ekim 2013 at 10:10

  sa muhterem hocam, ellerine sağlık.sayenizde tarihteki kara yalanları tek tek ortaya çıkıyor.ürpererek okuyoruz, cumhuriyet tarihini. Bu fırsatı,ve kıymetli yazılarınızı Avustarya daki okuyucularımıza da ulaştırıyoruz. selam ve hürmetler…sydney

  Cevapla
 • Muhammed Salih

  7 Ekim 2013 at 17:42

  Hocam ben 11.sınıf öğrencisiyim.En büyük amacım kendi tarihimizi en doğru şekilde öğrenmek.Ve bunun için de sizin kitaplarınıza başvurdum.Şu anda da Küller altında Yakın Tarih serinize başladım.Sizden Allah razı olsun.Çünkü bizlere unutturulmak istenen olayları tekrar yüzüstüne çıkarıyorsunuz.Siz ve sizin gibi korkusuzca yazan yazarlarımıza çok teşekkürler.Hocam bu andımız olayına gelince,yazınızda bazı soruların cevabını alamadımMesela andımız ne için yazılmıştır?Ve biz onu neden kaldırdık?Daha doğrusu neden andımızı okullarda okunmasını zorunlu hale getirdik?Hocam bu soruların cevabını lütfen verin.çünkü okulumuzda gerek öğretmenlerimiz gerekse arkadaşlarımız bu olaya karşı.Ve bana da cephe alıyorlar.Eğer cavaplarını söylerseniz çok çok mutlu olurum hocam.Allah razı olsun.Teşekkürler.

  Cevapla
 • Ankara Haber

  9 Ekim 2013 at 23:14

  Kıymetli hocam. Haber Türk yazarı murat bardakçı bu konu ile alakalı olarak, ezanı Tükçeleştiren ve besteleyen izimlerin farklı olduğunu yazdı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir. Bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Kafamız karıştı.

  Cevapla
 • ali

  12 Ekim 2013 at 22:34

  Sayın Mustafa Bey ;
  Yazınızda Andımız’ın içeriğiyle ilgili olumsuz düşünceler olduğu açıkca görülmektedir.Ama siz bu içerikten ziyade yazara yönelik eleştirel bakış tercih etmişsiniz.Peki Andımız’ın neden olmaması gerektiğini açıklayabilir misiniz ?
  Yahudi Prof larla Türk Üniversitesi açmanın sakıncaları nelerdir?
  Siz de tarihçi veya siyaset erbabı değilsiniz ama bu konulara girebiliyorsunuz bu da kendi içinizde bir çelişki sebebi değil midir ?
  Tabi tarih sahnesinde her dönemi kendi koşulları içerisinde değerlendirmek gerekir.fakat bugün ülkemizdeki yabancı sermayenin varlığı yahudi lobisinin ekonomik kaynakları kolayca yönetebilmesi de bir sorun teşkil etmiyor mu ? sorusuna olan cevabınızı merak ediyorum …

  Saygılarımla…

  Cevapla
 • ramazan gül

  11 Kasım 2013 at 22:03

  hocam nasıl da beynimizi yıkamışlar bu sene körü körüne bağlanmışız egerki insanlar gerçekten hak yoluna dönmez ise bu yazılanların hiç birine inanmak istemiyorlar çünkü yaşam biçimlerine uymuyor diyolarya o olmasaydı biz yorgo gibi olurduk oysa şuan biyorgodan farkımız yokki rabbim herkesi tez gün içinde hakikata ulaştırsın inşallah…

  Cevapla

Bir cevap yazın