• Home
 • Genel
 • Murat Bardakçı üzerine kişiliğine resmen bazı …

Murat Bardakçı üzerine kişiliğine resmen bazı …

Soru :
Öncelikle araştırmacı genç bir yazar olarak sizi kınıyorum. Yaptığınız çok ayıp. Murat Bardakçı üzerine kişiliğine resmen bazı cumlelerle hakaret etmişsiniz. Tamam, çok etkili eserleriniz var, kabul ediyorum. Ama şu da bir gerçek ki, biliminsanları ortaya bir tez koydukları zaman belli kaynakları savunurlar. Savunduğunuz metinler Ahmet Akgündüz’ün ve biliyorsunuz ki o daha doğru dürüst Osmanlıca bilmiyor. Bence İlber Ortaylı veya Halil İnalcık hocalarımız konuya son noktayı koyacaktır. Size de büyük saygı duyuyorum, seneye inşallah bütün kitaplarınızı alacağım. Saygılarımla
Mehmet Turan


Cevap :
Değerli kardeşim,
Sanırım “Abdülhamid içki içer miydi? yazıma tepkinizi böyle dile getirmişsiniz. Cevaplarım aşağıda:
1. Beni kınayıp yaptığıma ‘çok ayıp’ dedikten sonra neden saygı duymaya devam ettiğinizi hala anlayabilmiş değilim. Eğer bir ayıp iş yapmışsam saygı duymak zorunda değilsiniz. Bir tutarsızlık aşikar burada: Ya tepkiniz fazla ağır kaçmış ya da saygınız yeterince içten değil.
2. Söylediklerimi Ahmet Akgündüz’den aldığımı yazmışsınız. Nereden çıkarıyorsunuz bunu? Adı ve gölgesi bile yokken yazımda, onu neden ve nasıl araya sokuşturdunuz? Doğrusu ‘genç’ bir ‘araştırmacı’ için fena puan. Sonra siz sayın Akgündüz’ü imtihan mı ettiniz de Osmanlıca bilmediğini söyleyebiliyorsunuz?
3. Ben kimseye hakaret etmedim, terbiyem gereği etmem de; sadece kimseyi beğenmeyen ve Osmanlıcayı yalnız kendisinin bildiğini zanneden Murat Bardakçı’nın bilgi yanlışlarından ve Osmanlıca okuma hatalarından örnekler verdim. Bir tekine bile itiraz edebildi mi? Tashih hatası, matbaa yanlışı diye geçiştirdi. Şimdi bir dosya hazırlıyorum, belki de bir kitap olacak, Bardakçı’nın bilgi ve Osmanlıca hataları üzerine. Bekleyin.
4. Demişsiniz ki: “Fatihin kendi fermanı var şarap ismi geçen.” Fatih, ‘Ben içki içiyorum ey millet, duyduk duymadık demeyin’ diye bir ferman mı çıkarmış? Allah Allah, bakın bundan hiç haberim yoktu. Yayınlayın da şok olalım hep beraber.
Unutmayın: Tarihte son nokta diye bir şey yoktur ve iyi ki yoktur.

6 Comments

 • Ayhan Kalkıcı

  17 Ekim 2010 at 18:25

  Sn. Mustafa Armağan ;
  Bir Osmanlı dönemi tarih severi olarak, sizi zevkle takip ediyorum. Kitaplarınızı ve denk geldikçe televizyon programlarınızı takip etmeye çalışıyorum. Sakin ve analize, belgelere dayanan anlatım tarzınızı, uslubunuzu takidr ediyorum. Kitap veya internet sitesi üzerinden Osmanlıca öğrenmek istiyorum. Çünkü çalıştığım iş kolunun yoğun temposu nedeniyle kursa gitmeye fırsat bulamıyorum.Değerli tavsiyelerinizi rica etmekteyim. Arap alfabesini ve Arapça okumayı biliyorum. Sevgi ve saygılarımı sunarım…
  Ayhan Kalkıcı

  Cevapla
 • ümit

  14 Kasım 2010 at 20:46

  selamun aleykum hocam .size bu kadara saldırmalırının ve terbiyesizlik yapmalarının sebebi onları fikri ve ilmi olarak sıkıştırdığınızdandır hocam. sizde benden iyi biliyorsunuz ki meyveli ağaç taşlanır.selam ve hürmetlerimle

  Cevapla
 • Talha Aydın

  24 Aralık 2010 at 23:02

  Murat bardakçıyı savunan arkadaş zikrettiğin kişi osmanlıda seks adında münasebetsiz bir kitap çıkarmıştır.Ne demek yahu bu ? osmanlıda seks ? edepsizliğin ötesinde bir kitap ismi.( şahsi fikrim ) demekki kimilerine göre normal ki savunuyorlar bu kişiyi… Bahsedilen imparatorluğun dilinin harfinden bile edep akarken nasıl olurda ne idüğü belirsiz bir yazar çıkıpta edepsiz edepsiz fantazileri ipe dizip insanlara sunar ? Ayıptır ve günahtır…Selam ve dua ile…

  Cevapla
 • ayşe

  9 Ocak 2011 at 18:00

  BEN TARİH ÖĞRETMENİYİM HASSAS KONULARDA SORULAN SORULARDA SİZ ÖNEMLİ BİR YARDIMCIMIZSINIZ.SİZE GÜVENİYORUZ.YOLUNUZ AÇIK OLSUN….

  Cevapla
 • emin

  23 Kasım 2011 at 21:09

  s.a hocam gerçekten size güveniyorum murat bardakçı denilen şahsın çok programını izledim kendini birşey sanan mütekebbirin teki.sizin gibi bir insanın ona haddini bildirmesinden güzel bir şey olamaz .Hocam sizin varlığınızdan dolayı Allah a hamdü senalar ediyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın