• Home
 • Genel
 • Mustafa ARMAĞAN Amasya’daydı…

Mustafa ARMAĞAN Amasya’daydı…

Belediyemiz tarafından organizasyonu yapılan Tarihçi-Yazar Mustafa ARMAĞAN’ın Tarih Sohbetleri,  davetliler tarafından ilgi ile dinlendi.

   Amasya Üniversitesi’nin katkılarıyla Amasya Belediyesi Kültürel Faaliyetleri kapsamında Tarihçi Yazar Mustafa Armağan’ın ” II.Abdulhamid Dönemi” konulu Konferansı kalabalık bir davetli tarafından dinlendi. Mustafa Armağan  konferansında II. Abdulhamid döneminin tarihlerimizde yanlış ve taraflı anlatıldığına dikkatleri çekildi.  Osmanlı Devletinin Avrupalılarca “Hasta Adam” yakıştırması sırasında tahta geçtiğini ve devleti aralıksız 33 yıl başarı ile yönettiğini söyledi. II.Abdulhamid’in “Kızıl Sultan” diye vasıflandırmasının haksız olduğuna da işaret eden ARMAĞAN “Kızıl Sultan” denilen Sultan Abdulhamid hiç kimseye idam cezası bile vermediği gibi verilen idam kararlarını da onaylamamıştır. Abdulhamid’i “Kızıl Sultan” diye suçlayanlar  1909 yılında Sultanı tahtan indirilmesinden sonra yüzlerce kişiyi idam sehpasına yollamışlardır” dedi. “II.Abdulhamid’in idaresi sırasında en yüksek seviyede okullaşma faaliyeti yaşanmıştır. Yurt topraklarında 5 bin okul inşa edilmiştir. Okur yazar oranı yüzde 20’lere çıkarılmıştır. Sultan Abdulhamid’in çağdaş gelişmeleri çok yakından takip ettiğine de dikkatleri çeken Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, “Bağdat ve Hicaz Demiryolu projeleri ile Avrupa devletlerine Türklerin neleri başarabileceğini göstermiştir.Tabi, bu başarı dolu ve savaşa girmeden kalkınmayı başaran bir devlet adamının Osmanlının başında bulunması Avrupalıları rahatsız etmiştir. Siyonistler ve Ermenilerin ağır muhalefeti ile bu muhaliflerin oyununa gelen “Hürriyet Kahramı” diye sahneye çıkanların II.Abdulhamid’i yönetimden uzaklaştırmaları sağlanmıştır. Abdulhamid tahtan indirildiği vakit “Bunlar Devleti 10 yıl idare edemezler” demişti. Dediği de çıktı. Önce Balkanlar elden çıktı. 1.Dünya Harbi ile büyük bir yenilgi yaşanmıştır. 9,5 yıl içinde devlet Mondros Mütarekesi ile yenilgiyi kabul ettirilmiş ve ülke işgal edilmiştir. dedi.

    Tarihçi Yazar Mustafa Armağan’ın  yaklaşık 2,5 saat devam eden konferansına Vali A.Celil ÖZ, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa BOLAT, Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt, Belediye Başkan Yardımcısı Osman AKBAŞ, Özel Kalem Müdürü Hüseyin MENÇ, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erol MUTLU ve vatandaşlarla birlikte çok sayıda öğrenciler büyük ilgi gösterdiler.
Konferans sonrasında Vali ÖZ, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR ve Rektör ORBAY, Mustafa Armağanı tebrik ederek çiçek takdim ettiler. Başkan Özdemir, günün hatırası olarak Amasya Şehzadeler Anıtı Maketini Tarihçi Mustafa Armağan’a takdim etti.

Kaynak: http://www.amasya.bel.tr/goster.aspx?kayit=525

2 Comments

 • gürsel başdemir

  30 Kasım 2012 at 21:02

  abdülhamit hanı anlatmak her müslüman evladının görevi anlatılmakla bitmez cemalettin efgani muhammed abduh hayranları okusunlar o kendisine düşmanlık yapanların bile hayran olduğu bir insandı o son devrin turnusol kağıdıdır bence bir müslüman ne kadar basiret sahibi olduğunu anlamak için kalbindeki abdülhamit sevgisine baksın rabbim bizi cennetinde o güzel insanla buluştursun

  Cevapla
 • gürsel başdemir

  30 Kasım 2012 at 21:14

  dayanamadım bir daha yazacağım sn mustafa armağan siz abdülhamit han hakkındaki gerçekleri yeni nesillere anlatırken aslında yaptığınız bir ibadet ben oğluma oğlum abdülhamit hanı öğren onu öğrenirsen yakın tarihin ne olduğunu öğrenirsin demiştim bügünü bile öğrenirsin demiştim o osmanlı üzerinde ümmet üzerinde baasçılık kürtçülük türkçülük adı altında oynanacak oyunları sezmiş aşiret mektebini açmiştı şerif hüseyin hicaz emirliğini isteyince göndermemişti

  Cevapla

Bir cevap yazın