Tarih bir bilim midir?

Soru :
Ben 2. sınıf tarıh öğrencisiyim. Merak ettigim şey, tarih bir bilim midir? Bu konuda kafam karışık, çünkü bilim dediğimiz şeyin özünde evrensellik vardır fakat tarih bana göre evrensel degil. Örneğin ermenı sorunu; Turkler yok der kıtaplarında bu boyle yazar ama ermenılere gore soykırımdır. bu konuyla ılgılı belgelerın olmasına ragmen halen tam olarak ustesınden gelınmıs degıl. Tarıh denilen devletlerın, sahısların cıkarlarına gore değiştirilebılıyor. Asıl sorun bu bence. Bu da tarıhi bilim olmaktan uzaklastırıyor. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum.
Ayla Samut


Cevap :
Tarih, fizik bilimler anlamında değil, manevi bilimler anlamında bir bilimdir. Dolayısıyla yöntemi farklı olmalıdır. Herşeyden önce insan unsuru doğrudan devrededir ve inceleme konusu insanın yapıp ettikleridir. Bu bakımdan tarihin objektifliği de kendine özgü bir objektifliktir, diğer bilimlerle karıştırılmamalıdır. Kolayca çarpıtılabilmesi ve yanlış okunabilmesi de bunun kanıtı zaten. Benim tarih bilimiyle ilgili değerlendirmelerim için “Osmanlı: İnsanlığın Son Adası” adlı kitabımın giriş kısmında yeterli açıklama mevcuttur.

 

5 Comments

 • Hüseyin

  27 Şubat 2011 at 22:14

  tarih estetikle nostaljinin birleşip yeniyle ,güncel olanala birleşip ortaya çıkan bir bilimdir….
  HOCAM BU CÜMLE HAKKINDA İZAHINIZI YAPABİLİRMİSİNİZ.

  Cevapla
 • memet şirin dinçer

  11 Ekim 2011 at 15:17

  bence tarıh hem bır bilim hemde bir ilimdir ikisi ayrı düşünülemez,tamam tarıh herkes çe degiştirilebilir ama unutulmalıdır ki belge olmadan konusmak yersiz ve gereksizdir,tarih bir bilim dir en büyük kanıtıda belgelerının olmasıdır

  Cevapla
  • Administrator

   25 Kasım 2011 at 02:54

   Mehmet Şirin Dinçer Bey Tebrkler sitemize katılan 111. misafirimiz olduğunuz için, size Teşekürlerimi sunarım ve bi söz söylemek isterim tarih tekerrürlerden ibarettir. :)

Bir cevap yazın