• Home
  • Genel
  • Tarih programını herkes izlemez (Yeni Şafak)

Tarih programını herkes izlemez (Yeni Şafak)

Tarih programını herkes izlemez (Yeni Şafak)

Mehtap Tv’de Tarih Aynası adlı bir tarih programına başlayan yazar Mustafa Armağan, “Tarihe ilgisi olan insanların bilgilerini daha nitelikli hale getirmeyi planlıyoruz” diyor.

Yayın hayatına yeni başlayan kültür kanalı Mehtap Tv’de yazar Mustafa Armağan’ın hazırlayıp sunduğu Tarih Aynası adlı program, Türk ve dünya tarihinden ilginç kesitler sunuyor. Tarihten çarpıcı anekdotların, bugünkü izdüşümleriyle ortaya koyulduğu program, özellikle tarihe ilgi duyan kesimlere hitap ediyor. “Benim yapacağım programı herkes izlemez” diyen Armağan tarih bilgisi olan insanların ilgilerini ve bilgilerin nitelikli hale getirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Avrupa’nın tarihine bizden daha bağlı olduğunu ifade den Armağan şöyle diyor; “Tv kanallarının çoğunda tarih programları belgesel halinde ekrana getiriliyor. Bizde ‘tarih yeterince ilgi uyandırmaz’ düşüncesiyle bu tarz programlara yer verilmiyor. Tarihin sevilebilecek ve izleyene heyecan verebilecek bir tarzda anlatılırsa izleyicinin de ilgisini çekeceğini belirten Armağan, “Tarih içerikli programlar, sadece dizi filmler olarak değil ciddi tartışma konuları ya da eğitici konular halinde kendini gösterecektir” diyor.

KUYUMCU KANUNİ VE ÖRGÜ ÖREN 1. MAHMUD’UN ÖYKÜSÜ

Amaçlarını bugünden tarihe ya da tarihten bugüne bir pencere açmak ve bugünün güncelliği ile tarihe eğilmek olarak açıklayan Armağan, programda tarihimizin en çok merak edilen evresini; Osmanlı’yı ele alacaklarını ifade ediyor. Selçuklu veya Avrupa tarihinden kesitlere de yer vereceklerini belirten Armağan, ağırlıklı olarak Osmanlı tarihinin siyasi, medeni ve kültürel boyutlarını vurgulayacaklarını diele getiriyor. Osmanlı padişahlarının bilinmedik yönlerini ve hobilerine de yer vereceklerini söyleyen Armağan, “Yavuz Selim’in entelektüel kişiliğini, Fatih’in bahçıvanlığını, Kanuni’nin kuyumculuğunu, Abdülhamid’in marangozluğunu ve ördüğü örgüleri sattırarak sadaka veren 1. Mahmud’u da anlatacağız” şeklinde konuşuyor.

Mustafa Armağan, özellikle Osmalı tarihini ekrana getirecekleri programda Avrupa tarihine de yer vereceklerini belirtiyor. Hitler için Avrupa’nın röntgeni, Yavuz Selim için gerçekleşen rüya diyen Armağan, tarihin önemli isimlerini bir cümleyle şöyle tanımlıyor;

Osman Gazi: Rüya
Yıldırım Beyazıt: Erken Fatih
Kanuni Sultan Süleyman: İnsan sarrafı
Abdülhamid: Son adanın son muhafızı
Vahdettin: Gitmese iyi olurdu
Joseph Stalin: Son Çar
V. İ. Lenin: Finlandiya istasyonu
Sezar: Brütüsleri hesaba katmayan adam
Büyük İskender: Atı için şehir yaptıran adam

Bir cevap yazın