• Home
 • Genel
 • Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye seferine giderken yaptırdığı …

Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye seferine giderken yaptırdığı …

Soru :
Bu aralar aşağıda göndermiş olduğum mail dolaşıyor, acaba doğruluğu var mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye seferine giderken yaptırdığı çeşmeyi dönüşte harap vaziyette bulmuş; bunun üzerine de aşağıdaki mısraları kendisi kaleme aldırarak çeşmenin üzerine yazdırmıştır. Şiirin anlamı 1999’da Hasan Pulur’un bir yazısında dile getirilince çeşmenin üstündeki kitabe silinmiştir.

Kürde fırsat verme Ya Rab dehre sultan olmasın
Ayağını çarık sıksın karnı bile doymasın
Vur sopayı al haracı asla iflah olmasın
Ol bu çeşmeden gavur içsin, Rum içsin Kürde nasip olmasın.

Mustafa Kaan Tamgüney


Cevap :
Bu konuda şöyleyeceğim bir kaç söz var.
1) Bu çeşme neredeymiş? Bir resmi, kazınmış da olsa kitabesini gösterin diyen size sorunlara. Rivayetle, -mış, -miş ile tarih olmaz.
2) Sözü edilen en basit vezin ve kafiye bilgisinden yoksun birinin söylediği açık olan manzume şiirinizin atılım devri olan Yavuz devrine ait olamaz, kelimeleri vs.; Yavuz’a hiç ait olamaz, zira Osmanlı padişahlarının en âlimi olduğu yazılıdır kaynaklarda.
3) Yavuz hiç Türkçe şiir yazmamıştır, divanı Farsçadır. Ona atfedilen ‘Şirler pence-i kahrimda…’ da dahil olmak üzere ona ait olduğu kuşkuludur.
Sanırım soruyu bana değil de, bu soruyu ortaya atanlara sormalısınız. Önce böyle bir çeşmenin varlığını ispat etsinler, görelim, ondan sonra konuşalım. Olmaz mı? (Üstelik ben Mililyet’in intrenet arşivinde aradım, Hasun Pulur’un böyle bir yazısına denk gelmedim. Bulan olursa haber versin.)

3 Comments

 • omer

  25 Ekim 2011 at 10:48

  Allah razı olsun Mustafa Hocam;

  Kürt-Türk kardeşliğini savunduğum için az önce bir arkadaşım bu safsatayı bana göndermiş idi. Ben de sizin verdiğiniz cevabı kendisine ilettim. Teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

  Cevapla
 • mehmet çim

  1 Ocak 2012 at 19:19

  selamlar mustafa hocamyazılarınızı dikkatle takip eden biriyim gerek osmanlı gereksede yakın tarihle alakalı araştırmalarınız tarih biliminde yeni bir sayfa açmıştır. bu bağlamda sizi tebrik ederim resmi tarihtarihi oldukça saptırmış bu gerçeği biliyoruz tarihi objektif çizgisinden uzaklaştırmıştır tarih objektif olmalıdır yazan yapana sadık kalmalıdır.sizden bir ricam olacak kazım karabekirin eğitimci kişiligine değinmenizi rica ediyorum.birde muhteşem yuzyıl dizisine dönuk eleştrilerinizi bekliyorum saygılar sunarım.

  Cevapla
 • mehmet çim

  4 Ocak 2012 at 20:30

  değerli hocam öncelikle selamlar osmanlı harem hayatı son dönemlerde saptırıldı ,bu konudaki düyşüncelernz nedir.
  musul meselesineden lehimize çözülemedi ingilizlerle gizli bir antlaşmamı yapıldı.atatürk musul ve batumla misaki milli ye uymayan şekilde davrandı bu yönüyle atatürk’ü vatan haini olarak görebilirmiyiz birde bazı kaynaklarda şeyh sait isyanının bu mesele üzerinde menfi etkisi oldumu musulu kaybetmemiz noktasında şeyh sait isyanı bir argümantasyondan ibaret mi.

  Cevapla

Bir cevap yazın