Ben tarihçi olmak istiyorum…

Soru
Ben tarihçi olmak istiyorum, bunun için elbette kitaplar okuyorum -siz de dahil- (emeklerine sonsuz teşekkürler  ederim). Okuduğum kitaplarda olayların nedenleri ve sonuçları aklımda kalsa da tarihleri (1876, 1683, 30 Ekim 1918 gibi) ve kişi isimlerini aklımda tutamıyorum. Bunun için bir öneriniz olabilir mi acaba?

Genç Tarih Severler


Cevap
Okuduğunuz konuları sık sık tekrarlamak ve konular üzerinde bazan yazarak, bazan not alarak çalışmak akılda kalması açısından çok faydalı olacaktır. Selamlar.

4 Comments

 • kuzey

  21 Haziran 2011 at 10:15

  Mustafa Bey bu yazmış ve yayınlamış olduğunuz kitaplar için çok teşekkür ederim meğersem okullarımızda bize öğretilen tarihin bir çogu yanlış bilgilerle doluymuş beni ve arkadaşlarımı aydınlattınız.Ben ileride tarihçi olmak istiyorum gerçek tarihimiz bilinsin öğrenilsin insanların bu yanlıs bilgilerle doldurulmasın vatandaşlarımız atasın o güzelim Osmanlı Devletini (aslında doğrusu imparator ama imparatorluk demek sömürmek demek Osmanlı Devleti bunu asla yapmadı)tanısın çünkü geçmişini doğrusuyla bilmeyen(BİLMEK DEĞİL doğrusuyla bilmek ) bir millet her zaman çökmeye sömürge olmaya mecburdur
  hocam yanlışım varsa e mail atın okuduğunuz için teşekkür ederim

  Cevapla
 • ayşe

  26 Haziran 2011 at 14:58

  iyi günler ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.tarih bölümü okuyorum ama tarih bilgim az.bu yaz tatilimi bol kitap okumayla geçirmeyi düşünüyorum inşallah.ama okusam bile bir çok şey aklımda kalmıyor.çünkü tarih çok çabuk unutulabilen bi alan ve çok fazla konu var.siz ne yapmamı önerirsiniz.çok iyi bir tarihçisiniz.tabikide bunu çok okuyarak çok araştırarak yapmışsınızdır bizede bunları önerirsiniz daha başka sizin yaptığınız yada önerdiğiniz birşey varmı.çok korkuyorum ileride iyi bir tarihçi olamamaktan..:(

  Cevapla
 • salih

  11 Mayıs 2012 at 23:08

  hocam tarih konusunda çok iyi bir hafızaya sahibim..oysa fransız filolojisi ve modern latin dilleri tahsilim var..içimde tarih aşkı dünyevi herşeyin üstünde,özellikle ilkokuldan beri bir damla azalmayan ve hergeçen gün artan bir aşk bu..bir tarihçinin yıllarca ceketini taşıyabilirim.ayakkabısını boyayabilirim.yeterki beni yanında bulundursun..zaten görecektir yeteneğimi aracı oolun lütfen..lütfen yardım edin. .yardımlarınızı istirham ediyorum sevgili hocam..saygılarımla..

  Cevapla
 • Mikail

  10 Şubat 2014 at 10:06

  Bende tarihci olmak istiyorum, ama işimi Turkiyede yapmak isterim.
  Kendim Hollandada dogdum ve daha Hollanda’da yasiyorum daha henuz 18 yasindayim.

  Selamlar.

  Mikail Yigit.

  Cevapla

Bir cevap yazın