• Home
 • Genel
 • İngiliz Başbakanı Mustafa Kemal’i övmüş müydü?

İngiliz Başbakanı Mustafa Kemal’i övmüş müydü?

Soru
Lloyd George’un Mustafa Kemal hakkında “Asırlar nadiren bir deha üretir. Talihsizliğimiz şudur ki, çağımızın en büyük dehası, Türk milletine nasip oldu. Biz Mustafa Kemal’i yenemedik” dediği konuşması hakikaten var mıdır? Yoksa bir efsane midir?
[Semih Ülker]


Cevap
Lloyd George’un böyle bir konuşma bugüne kadar bulunabilmiş değildir. Hem “Türk düşmanı” diye tanınan bir İngiliz emperyalistinin Atatürk’ü “çağımızın en büyük dehası” diye adlandırmasından neden gurur duyuyorlar? Anlayamadım. Bunların anti-emperyalistliği de bu kadar işte. Kendilerine diyeceğim şudur: Bir İngiliz birisini övüyorsa buna sevinmeleri değil, kahrolmaları gerekir. Merak buyurmasınlar, kahrolmalarına gerek yok, zira İngilizce bir sitede yukarıda çevirisini verdiğimiz sözün aslının astarının olmadığı, kaynağının ‘henüz bulunamadığı’ kibarca belirtilmiş durumda.
(Merak edenler bu İngilizce notu şu adresten okuyabilirler: http://en.wikiquote.org/wiki/David_Lloyd_George).

6 Comments

 • Bülent

  17 Haziran 2012 at 14:28

  Urfali Anne ve Babanin CIZRE dogumlu evladi Mustafa Armagan
  acaba Kürt kökenlimidir? Kemalist ve Cumhuriyet Düsmanligi varmidir!…varsa neden?
  Saygilar

  Cevapla
 • ismail baytar

  10 Ağustos 2012 at 14:25

  selamun aleykum
  öncelikle hayırlıramazanlar,şimdiden mubarak Kadirgecenizi ve Ramazan bayramınızı teprik ediyorum,
  şu an elimde sizin yazdığınız bir kitapı okuyorum KAZIM KARABEKİR’İN GÖZÜYLE YAKIN TARİH diye,ben şimdiye kadar başka yazarların tarih konusunda bir kaç kitapını okudum ve tarih konusuna hertürk kencinden daha meraklıyım diyebilirim.
  bazen çevremde ki bazı arkadaşlar bu tür fikir alış verişlerine giriyoruz,karşıtarafın genelde bana yönelttiği soru ve benimde cevap vermekte aciz kaldığım durum şu;
  Bu kaynak takiler nekadar güvenilirdiye,siz nu bilgileri tam olarak nerden elde ediyorsunuz ve güvenirliği nedir?
  bende sizin gibi yakıntarihimizin çarpıtıldığını ve çoğu kişinin hakkı yendiğinin kanısındayım.

  Cevapla
 • Ali veli 49 50

  13 Eylül 2012 at 15:40

  Hem “Türk düşmanı” diye tanınan bir İngiliz emperyalistinin Atatürk’ü “çağımızın en büyük dehası” diye adlandırmasından neden gurur duyuyorlar? Anlayamadım.” demişsiniz.

  Gurur duyuyorum; çünkü, Kardeşlerimizinden bazısı tutup kendisine küfür ederken, elin gavur ingilizi bile şaşkınlığını gizleyememiş, “çağımızın en büyük dehası” diye o büyük lideri övmüştür. (Yineliyorum: Bazı kardeşlerimizin aksine.)

  Cevapla
 • Furkan

  29 Temmuz 2013 at 14:29

  Sayın Armağan o sözün slının astarı olmadığı bir söz olduğunu ıddia ediyorsunuz belki de haklısınız ama ortada bir gerçek var ki 600 yıllık bir imparatorluğun sistemi 400 yıldır çökmüş durumdaydı ve yanmış bitmiş bir devlet haline gelmişti. Böyle bir durumda bir devleti küllerinden tekrar doğmasını sağlamak kolay bir şey değildir. Evet büyük liderimiz M.K. Atatürk gerçek bir dehadır. Böyle büyük şeyler yapabilmek herkesin harcı değildir. Hiç bir millet yoktur ki tarihini kendi aleyhine anlatsın. Nedeni basittir ülke bir bütün olarak birlik ve beraberlik içinde olmalı. Bu devletin bekası ve devamlılığı için gereklidir. Bu ülkede birlik ve beraberlik duygusunun devam edebileceği tek ortak noktamız Atatürk’tür ve biz diğer tüm yaptıklarını unutsak bile ( ki bence kesinlikle unutmamalıyız ) sırf bu yüzden Atamıza sahip çıkmalıyız.

  Cevapla
  • Musa

   5 Aralık 2013 at 18:51

   Onun yaptığı denizde boğulan kızı(TÜRKİYE)kurtarıp kıyı da tecavüz etmek oldu.N.F.K Hadi diyelim kabul ettik devleti kurtardı.Neden İslam düşmanlığı yapılır ki neden Hocalar asılır Neden kaç asır yönetildiğimiz Kuran rehberimiz olmaktan çıkar?Atatürk bazı yıllar da köprüyü geçene kadar adamlık yapmış sonra kuvveti eline alınca tek partili sistem,şapka,harf,kılık, kıyafet,halifeliğin kaldırılması gibi kanunları yürürlüğe koyarak İslam düşmanlığını belli etmiştir.(En basit örnekle %99 Müslüman olan bir ülkede 1927 tarihinde İslam resmi din olmaktan çıktı.) Zaten halkın bundan memnun olmadığını çok partili sisteme geçişten sonra da anlayabiliriz.Atan ne almış ne vermiş ?Kazım Karabekir gibi bir paşayı kitaplar da resimlerini görmeyişimizin nedeni kemalizmin eseridir.İslam da yeri olmaya putlar kemalizm in eseridir.Ayrıca savaş besmelelerle,salavatlarla Allah için yapıldı.Allah ın kanunları için…Atatürk ün batı özentiliği için değil.Bunlar sana normal geliyorsa ne diyim.

Bir cevap yazın