• Home
  • Genel
  • Mustafa ARMAĞAN II. Abdulhamid Han’ı Anlattı

Mustafa ARMAĞAN II. Abdulhamid Han’ı Anlattı

Tarihçi yazar Mustafa Armağan Beylikdüzü Kültür Sanat Merkezi’nin ilk söyleşi konuğu oldu. Armağan “Son İmparator Abdülhamid Han” adlı söyleşisinde Beylikdüzülü tarih severleri uzun bir yolculuğa çıkardı.

Bir hafta önce kapılarını açan Beylikdüzü Kültür Sanat Merkezi’nin önemli bir konuğu vardı. Tarihçi ve yazar olan Mustafa Armağan “Son İmparator Abdülhamid Han” söyleşiyle Beylikdüzü halkının karşısına çıktı. İki buçuk saat boyunca Cihan Devleti Osmanlı’nın en önemli padişahlarından biri olan Sultan II. Abdülhamid hakkında bilinmeyen ve anlatılmayan noktalara değindi. Beylikdüzü Kültür Sanat Merkezi’nde yazar Mustafa Armağan’ın Sultan II. Abdülhamid Han’ı anlatan Osmanlı arşivinden ortaya çıkarttığı  fotoğraf sergisi de büyük ilgi gördü. Özellikle tahta oturduktan sonra Abdülhamid Han ile birlikte ilk anayasal düzene geçildiğini dile getiren Mustafa Armağan, İstanbul ve dünyanın birçok noktasında yaptırdığı eserlerin bulunduğunu söyledi.

Sultan II. Abdülhamit Han darbecileri yargılayan ilk kişidir…

Darbe yapmaya çalışanların ilk kez Abdülhamid Han zamanında yargılandığını anlatan Armağan “ Kendisi darbe yapanları yargılamasına rağmen idam kararlarını asla imzalamadı. Cezalarını müebbet hapis olarak onayladı. O hayatı boyunca siyasal suçtan hüküm giyenleri hiç idam ettirmemişken, onu indiren İttihatçılar yıllar boyu yüzlerce kişiyi herkesin gözü önünde idam ettiler” dedi.

Beylikdüzü Kültür Sanat Merkezi’nde kendisini izleyen vatandaşları tarihin derinliklerine çeken tarihçi yazar Mustafa Armağan, Sultan II. Abdülhamid Han’ın büyük devlet adamlığı sayesinde Osmanlı Devleti’nin yıkılmaktan kurtulduğunu ve düze çıktığını, Filistin topraklarında kurulmak istenen İsrail devletine de kesinlikle müsade etmediğini söyledi.

Vatandaşlar kitaplarını imzalatma fırsatı buldular…

Söyleşiyi adeta nefeslerini tutarak bir dakika bile yerlerinden ayrılmadan dinleyen Beylikdüzülü vatandaşlar, programın sonunda Mustafa Armağan’ı ayakta alkışladılar. Seminere; AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı İbrahim Bülbüllü, Programa Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Efrahim Yeşil, AK Parti Beylikdüzü İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kıraç Eski Belediye Başkanı Hamit Öncü, muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Başkan Yardımcısı Efrahim Yeşil, Armağan’a konuşmalarından dolayı teşekkür ederken bir de çiçek takdim etti. Yanında Armağan’ın kitaplarını getiren vatandaşlar yazara kitaplarını imzalatma fırsatı da yakaladılar.

28.04.2012
http://www.beylikduzu.bel.tr/c/ho.asp?id=24724

One Comment

Bir cevap yazın