• Home
 • Genel
 • Mustafa Armağan Karabekir’e Dair Bilinmeyenleri Anlattı…

Mustafa Armağan Karabekir’e Dair Bilinmeyenleri Anlattı…

Asker tarih yazmaz tarih yapar

Mustafa Armağan Tarihin Kara Delikleri başlıklı söyleşisinde Kazım Karabekir’e yapılan haksızlıklardan bahsetti.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde Mustafa Armağan, Tarihin Kara Delikleri başlıklı bir söyleşi yaptı. Söyleşisinin konusunu, Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner’in 19 Mayıs’ta bir panel sonrası yaptığı açıklama şekillendirdi.

20 Mayıs tarihli gazetelerde,19 Mayıs’ta Kara Harp Okulu Atatürk Amfisinde “Mütareke Dönemi ve İstanbul’dan Samsun’a Uzanan Yolda Mustafa Kemal” konulu panelle ilgili haberler yer aldı. Paneli İlber Ortaylı yönetiyordu ve akademisyenler konuşmacı olarak bulunuyorlardı. Takip ettiğim gazetede konuşmacıların ne konuştuklarına dair bir şey yazmıyordu. Ben de googlede araştırma yaptım. Şunu gördüm ki hiçbir haber metninde Koşaner dışında, panele katılanların söylediklerine yer verilmemişti. Sadece, panele katılanların adları ve sunumlarının konu başlıkları yer alıyordu. Işık Koşaner konuşmacılar arasında yer almadığı halde nasıl oluyor da haberlerin metinleri tamamen onun söylediklerinden oluşuyordu.

Asker tarih mi yazar tarih mi yapar?

Sebep: Askerin yine görevi olmayan bir alana el atmasıydı. Asker tarih yapar tarih yazmaz ama Sayın Koşaner tarih yazmaya kalkmış ve şu açıklamalarda bulunmuştu: “Gerçeklerin değiştirilmesi ve saptırılmasıyla tarihsel olguların farklılaştırılmak istendiği ve böylece Atatürk ve arkadaşlarının mücadelesine farklı bir anlam yükleyerek alternatif tarih yazılmaya çalışıldığını ibretle ve esefle görüyoruz.” Bu açıklamayı yapmasının sebebi uzun zamandır, yapılan araştırmalar sonucu, Kurtuluş Savaşını Atatürk’ün tek başına başlatmadığına dair belgelerin ortaya çıkmasıydı.

Nutuk kaynak gösterilebilir mi?

Atatürk’ün yazmış olduğu Nutuk şu cümlelerle başlıyor: “1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” Tarih acaba Nutuk’tan öğrenilebilir mi? Sanırım bu sorunun en iyi cevabını Mustafa Armağan’ın söylediğine göre Yalçın Küçük veriyordu: “Nutuk’un yazıldığı dönemde ona itiraz edecek hiçbir canlı yoktu.” Yine Armağan’ın söylediğine göre elbette itiraz edecek kimse olamazdı; çünkü itiraz edebilecek paşaların hepsi İstiklal mahkemelerinde idamla yargılanmış ve evlerine hapsedilmişti.

Kurtuluş Savaşını Karabekir başlattı

Söyleşisinde “Kazım Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz – İstiklal Savaşı’nın İç Yüzü” adlı yeni kitabına dair bazı bilgiler aktaran Armağan, Kurtuluş Savaşını Atatürk’ün değil Kazım Karabekir’in başlattığını “Onu Anadolu’ya gelmeye ben ikna ettim. Hatta bir ay önce, 19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım…” sözleriyle açıkladı.

Mustafa Armağan, Kazım Karabekir’in Kurtuluş Savaşını gerçekleştiren en önemli şahsiyetlerden biri olmasına rağmen Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren tarih sahnesinden nasıl silindiğinden, fotoğrafının bile son yıllara kadar ders kitaplarında yer almadığından, gösterdiği bir fotoğrafla ispat etti. Bir tarih kitabında yer alan “Gazi, İzmir’de annesinin mezarını ilk ziyaretinde” yan başlığıyla (alt başlık değil) verilen fotoğrafın makaslanan kısmında Karabekir’in olduğunu, fotoğrafın tamamını göstererek anlattı.

Doğu Cephesi’nde zafer üstüne zafer kazanan, Sevr’i yırtan ilk antlaşmanın altına imza atan, özellikle Doğu’da savaşın gerçek kahramanı sayılan, yetiştirdiği öğrencilerle (Sayıları 6 bini buluyor) tarihte önemli bir yer tutan Kazım Karabekir adına yapılan posterlerden de örnekler gösterdi. Ayrıca Şark cephesinde Karabekir’in kazandığı zaferlerde kendisinin yine görmezden gelinip, zaferi Mehmetçik kazandı diye aktarıldığını, eğer Şark cephesindeki zaferi Mehmetçik kazandıysa Kurtuluş Savaşının da, Çanakkale Savaşının da Mehmetçik tarafından kazanıldığını söyledi.

2 Comments

 • murat caliskan

  26 Ocak 2012 at 23:13

  Atatürk bir iki sene daha yasasaydi , sanirim bam baska bir yakin tarih olacakti.Bu tarihi olaylar nekadar gün yüzüne ciksa da,belirli bir kesimin fikri ve zikri hep ayni kalacak.

  Cevapla
 • MUHAMMED

  11 Temmuz 2013 at 09:54

  BAZI GERÇEKLERİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR LAKİN GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK. ŞİMDİDEN KURTULUŞ SAVAŞINDA KİMİN SAVAŞTIĞI KİMİN SAVAŞMADAN ÖN PLANDA TUTULDUĞU ÖN OLANDA TUTULANLARINDA ENTRİKALAR DÜZENLEYEREK O KAHRAMAN KOMUTANLARIMIZI NASIL ARKA PLANDA BIRAKTIKLARI İNŞALLAH ORTAYA ÇIKACAK

  Cevapla

Bir cevap yazın