• Home
  • Genel
  • Sultan II.Abdülhamid, 1905 yılında düzenlenen suikastta …

Sultan II.Abdülhamid, 1905 yılında düzenlenen suikastta …

Soru :
Sultan II.Abdülhamid, 1905 yılında düzenlenen suikastda 26 kişinin ölümüne bir cok kişininde yaralanmasına sebep olan Edvard Jorris’i neden bağışlamıştır? Bu olayın etkileri ilerisi için bir avantaj sağlamış mıdır?
İsmail Kalk


Cevap :
Jorris profesyonel bir anarşistti, suikast işi için Ermeni lobilerinden para almıştı. Sultan Abdülhamid, anarşist Jorris’i affederek iki kuşu birden vurmak istedi. Hem kendisini ‘Kanlı’ veya ‘Kızıl Sultan’ olarak yaftalayan Ermenileri, ne kadar bağışlayıcı birisi olduğunu göstererek köşeye sıkıştırıyor, hem de Jorris’in cebine para koyarak Avrupa salonlarında kendisi adına ajanlık yapmasını sağlıyordu. İdam ettirse eline ne geçecekti ki? Velhasıl, kendisini öldürmek isteyen birini bile kendi işleri için kullanacak kadar kurnaz bir padişah karşısındayız. Geniş bilgi için benim “Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı” adlı kitabımdaki suikastle ilgili bölüme bakınız.

One Comment

  • ekrem

    1 Ocak 2011 at 22:17

    hocam bu yazınızla pek ilgisi yok ama son günlerde kafamı karıştarn bir soru var.bir yerde okudum internettende birkaç yerde doğrulandığını gördüm.Kürt diye bir millet yoktur onlar ermeni soyundan gelmektedir.bunun gerçekciliğini öğrenebilirmiyim.teşekkür edrim.

    Cevapla

Bir cevap yazın