‘Yayından kaldırılsın’

Tarihi film çevirenlerin en başta gerçeklere uygun ve en önemlisi, tarihi kişiliklere saygılı olmaları gerekir. Bu filmde her ikisinden de eser yok. En acıklısı da, Kanuni’nin yatak odasından çıkmayan bir sefih padişah olarak resmedilmesi. Anlatılacak onca şey varken, Kanuni’nin yatak odasından çıkamayanların samimiyetinden şüpheliyim. Yanlışlar sayılamayacak kadar çok. Bu bir Osmanlıya ve Kanuni’ye hakaret dizisidir. Kasıtlıdır. Özür dilenerek yayından kaldırılmalıdır.

Haber:

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/01/09/yayindan_kaldirilsin

9 Comments

 • büşra

  12 Ocak 2011 at 01:27

  bu milletin tarihini lekelemeye kimsenin gücü yetmez..bu ayıp derhal ve acilen temizlenmelidir.yabancıları sevindirip kendimize güldürmeyelim lütfen

  Cevapla
 • ÖMeR

  12 Ocak 2011 at 16:45

  Desenize bunlarin tarihi ne Anadolu’da, ne Rumeli nede diger Osmanli memleketlerinde. Galiba biraz kuzey-bati’li bunlar !

  Cevapla
 • Celaleddin Mengüberdi

  16 Ocak 2011 at 00:18

  Bence bu yorumlar yasakçı ve sansürcü zihniyetin bir yansıması,şimdi hristiyanlarda çıkıp battal gazi yasaklansın,bizi tecavüzcü ve barbar olarak gösteriyor deseler hoş olur mu?
  Ki battal gazi filminde leon olarak tanıtılan rum beyi veya bizans imparatoru gerçekte battal gazi’nin çağdaşı olup tarihte 3.leon olarak anılan bizans imparatorudur.Ama battal gazi yasaklansın demek ne kadar komikse bu dizide yasaklansın demek o kadar komiktir.
  Saygılarımla

  Cevapla
 • feyza

  17 Ocak 2011 at 17:19

  bence yüce ecdatımızı bu yönleriyle(ne kadar doğruysa)anlatmak daha doğrusu aktarmak saçmalıktan başka bir şey değil ki ülkede de ikilik oluşmasından başka bir işe yaradığını düşünmüyorum.Ayrıca şunu hiç anlamış değilim neden bu kadr iyi bir patişahın olan yönleri değilde olmayan yönleri bize kabul ettirilmeye çalışıyor?Ben türk genci olarak ecdadımın bana doğru anlatılması gerektiğini düşünüyorum. .
  vesselam

  Cevapla
 • ali kurnaz

  18 Ocak 2011 at 14:27

  katılıyorum bu işci partisi üyesi bir kişinin yönettiği diziden ne beklenirki her hakareti yapıyorlar başbana kaldırılma konusundada yapıversinler özümüzü leke sürdürmeme adına bunu bekliyoruz başbakanımızdan

  Cevapla
 • celaleddin mengüberdi

  20 Ocak 2011 at 16:11

  Efendim burda sıkıntılar şunlar ,dün diziye tekrar göz attım,pargalı ibrahim’in padişah’ın kızkardeşiyle olan ilişkisinin osmanlı sarayında bu şekilde cerayan etme şekli namümkündür,efendim kanuni’nin mendil atması gibi birşey sözkonusu değildir.Bu mendil olayı haremi daha önce de belirtiğim gibi kendilerine yasak olduğu için sadece akıllarındaki doğu haremlerine uygun buldukları hareketleri anılarında dle getiren elçilerin safsatalarıdır.Bunu yazan da bir ingiliz elçisidir ve külliyen yalandır.Ama bu yanlışlar ne batılı tarihçilerin bile gözünde magnificent(muhteşem) diye adlandırdığı kanuni’nin ergine gölge düşürür nede ününü şanını lekeler.Ne de ecdadımıza hakarettir.Bilinen dünyanın 3 te 1’i kontrol eden bir gücün başındaki insandır.İnsanca hataları olacaktır.Padişah demek insanüstü bir varlık demek değildir.
  Kanuni’ye bir tarihçi muhteşem diyebilirken, başka bir tarihçi; hürreme olan sınırsız tutkusu ve iktidarını başka bir güç ile asla paylaşmama isteği yüzünden sadrazamı pargalı ibrahim,oğlu şehzade mustafa , yine oğlu şehzade beyazıd ve onun çocukları kendi torunlarını idam ettirmesi yüzünden Kanuni’yi Osmanlı duraklamasının başsorumlusu olarak gösterebilmektedir.
  Ayrıca kimse o parti bu parti üyesidir diye kendi ecdadını sevemez sayamaz diye bir hüküm yada geçerlilik yoktur.
  Ülkeyi öle düşünenler böle düşünenler diye ayırmamızın düşmanlarımızdan başka kimseye bir faydasının dokunmayacağını düşünüyorum.
  Saygılarımla hayırlı akşamlar diliyorum.

  Cevapla
 • elif

  4 Mart 2011 at 21:34

  kesinlikle yayından kaldırılmalı.bizim bugün rahat yaşamamızı sağlayan ecdadımıza yapılan bu saygısızlığa birilerinin dur demesi gerekir.tarihimizi en güzel şekilde öğrenmeliyiz……

  Cevapla
 • şeyma

  23 Aralık 2011 at 15:16

  farklı bakış açıları elbetteki olabilir ama ben yine de bu yüce ecdadın torunları olarak kendimize bu tarz filmleri yakıştıramıyorum.kendimizi küçük düşürmekten baska biseye yaramadığını düşünüyorum.hadi baskalarını geçtim önce kendimize ve ecdadımıza saygımızın olması gerekir…bence tarimizi doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenmek üzerimize büyük bir borçtur.mustafa armağan’a yayınladığı kitaplar vesilesiyle bizleri aydınlatmaya devam ettiği için teşekker ederim…hayırlı günler…

  Cevapla

Bir cevap yazın