• Home
 • Genel
 • Gülün Fethi – Fatih Sultan Mehmed

Gülün Fethi – Fatih Sultan Mehmed

“Biz fetihleri kılıç kalkan, mızrak, top tüfek gibi kabukların başka kabuklarla savaşı gibi görüyoruz. Bunlar tarih değil, tarihi yapan araçlar. Tarih daha derinlerdedir: ruhlarda, beyinlerde ve ideallerde.” “29 Mayıs 1453’de gerçekleşen fetihten sonra küllerinden yeniden doğdu Konstantinopolis. Uyandığında adı artık İstanbul’du. Müslümanların yönetiminde ciddi bir canlanma, bir yenilenme yaşandı.” “İstanbul kuşatmasında, karadan gemilerin yürütülmesi çok tartışılan bir konu. Bazı yazarlar zaman zaman çıkıp, ‘Böyle bir şey olmamıştır, bu hayâl ürünüdür’ diye demeçler veriyorlar. Hâlbuki bunun olmadığından bahseden hiçbir tarih kaynağı yok, sadece hangi güzergâhtan gittiği konusunda ihtilaf var.” “Bir asrı aşan ömrüyle İstanbul’un fethi kutlamaları, günümüzde Osmanlı’yı Cumhuriyete bağlayan en önemli bağ olarak tarihî bir köprü işlevini görüyor.” Osmanlı tarihi alanında ülkemizin çok okunan yazarlarından Mustafa Armağan Fetih ve Fatih’i çok farklı bir açıdan değerlendiriyor ve kafa kurcalayan soruları şüpheye yer vermeyecek cevaplandırıyor.

Gülün Fethi - Fatih Sultan Mehmed

2 Comments

 • Şükrü

  22 Eylül 2011 at 23:34

  Bu kitabınızı 1 hafta önce Nt de gezerken buldum. daha önce duymamıştım.. Ufukların Sultanı Fatih Sultan Mehmet Kitabınızı bitiriyorum. Sonra bunu okuyacagım. Şöyle bir baktıgım kadarıyla güzel bir kitaba benziyor..

  Cevapla
 • mehmet

  25 Eylül 2011 at 16:29

  gerçekten mustafa armağan hocamın müthiş kitapları var..ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim…bütün kitaplarınızı heyecenla okuyorum…GÜLÜN FETHİ eserinizi de okuyacağım inş…

  Cevapla

Bir cevap yazın