Osmanlı’nın Mahrem Tarihi

Farklı ve aykırı yorumlarıyla tarih alanında en çok okunan yazarlardan olan Mustafa Armağan bu kez özgün bir eserle çıkıyor karşınıza. Sizi sarayın mahrem dünyasına götürüyor. Bütün kapılar kapandığında kendisiyle baş başa kalan padişahların kişisel dünyalarını açıyor önünüze.

Osmanlı’nın Mahrem Tarihi, görünen tarihin görünmeyen yüzünü aralayan ufuk açıcı bir çalışma. Zevkli üslubu, yüzlerce kaynaktan süzülmüş bilgileri, çarpıcı dikkatleriyle bitirmeden elinizden bırakamayacağınız bir eser.

Padişahlığı sırasında İstanbul’a adım atmayan sultan… Kendi eliyle kazıdığı mühürleri çarşıda sattırıp parasını fakirlere dağıtan padişah.. II. Abdülhamid’in en sevdiği atı bir Bulgar eşkıyasına ödül olarak kimler vermişti? Sigara aleyhine makale yazan padişah… Annesinin ismi bilinmeyen Osmanlı padişahı… Hangi padişahlar spor kulübü kurmuşlardı? Vahdettin tahta çıkarken hangi uğursuz sözü söyledi? Peygamber’in ayak izini başında taşıyan padişah… Kuyumculuk, marangozluk, urgancılık yapan padişahlar…. Divan edebiyatının gazel rekortmeninin bir padişah olduğunu biliyor muydunuz? Annesinin adına cami yaptırıp içine kendi eliyle “Cennet anaların ayakları altındadır” hadisi yazılı levha kime aittir?

5 Comments

 • Önder TAŞCI

  17 Eylül 2010 at 10:13

  Aziz Büyüğüm;

  Web sayfanız bu yeni hâli ile çok güzel olmuş.
  Hayırlara vesile olmasını dilerim.
  Sizi, çalışmalarınızı ve eserlerinizi imkanlarım dahilinde takip etmeye çalışıyorum. Hakk yolunuzu açık, sağlığınızı bereketli, kazançlarınızı helâl yollardan nâsibetsin efendim.

  Cevapla
 • NALAN DUMAN

  21 Ekim 2011 at 14:23

  HOCAM KİTABINIZ ÇOK GÜZELDİ.İKİ GÜNDE OKUDUM.DEVAMI GELİRSE ÇOK İYİ OLUR.ELLERİNİZE SAĞLIK.GERÇEK TARİHİN PEŞİNDE ADLI KİTABINI ALACAĞIM ALINCA ONA BAŞLAYACAĞIM.İNŞALLAH BEKLEDİĞİM GİBİ BİR OLUR…

  Cevapla
 • ALİ CİNGİL

  7 Mart 2012 at 12:37

  kıymetli hocam…kitabınızı aldığım gün okudum.Rabbim yolunuzu açık eylesin.gerçek tarih ile ilgili bilgileriniz için Allah sizden razı olsun.

  Cevapla

Bir cevap yazın