Efsaneler ve Gerçekler

TÜRKİYE YAKIN TARİHİNİ BU SERİDEN ÖĞRENİYOR… “Tarihle birlikte düşünmek” için yola çıkan Mustafa Armağan’dan tartışmalara yol açacak kışkırtıcı bir kitap! Mustafa Armağan’ın KÜLLER ALTINDA YAKIN TARİH serisi adı altında başladığı “yakın tarih” yolculuğu, EFSANELER VE GERÇEKLER’le devam ediyor. Kitabın satırlarında ilerlerken yakın tarih örtülerinden sıyrılışına tanık olacaksınız.
* 1930’lu yıllar Cumhuriyet’in Altınçağ’ı sayılır mı? * Kurtuluş Savaşında hangi ABD Başkanı’ndan medet ummuştuk? * Atatürk Kuzey Irak’a neden girmek istemedi? * Karabekir’in Atatürk’ü Cumhurbaşkanlığından indirme formülü neydi? * Musul defterini nasıl ucuza kapadık? * Atatürk ve Hitler ekonomik ilişki kurmuşlar mıydı? * Atatürk hangi karikatürcüye ‘Artık çizme’ demişti? * Hangi Cumhurbaşkanı darbecilere silah çekmişti? * İnönü Sezer formülü ile mi cumhurbaşkanı seçilmişti? * Kim Amerikancıydı: Menderes mi, İnönü mü? * Cemal Gürsel, Menderes’e Cumhurbaşkanlığını teklif etmiş miydi? * Mevhibe İnönü başını nasıl açmıştı? * CHP gençliği hangi Çanakkale rezaletine imza atmıştı? * Onuncu Yıl Marşı’nın bestesi çalıntı mıydı? * Lozan Sevr’in hafifletilmiş miydi? ve ATATÜRK’ÜN SANSÜRLENEN FOTOĞRAFLARI! Tarihimizin, ama özellikle yakın tarihimizin hayaletlerinin ikide bir karşımıza çıkması bir tesadüf olabilir mi? Yoksa bir yerde hata mı yaptık? Ölüleri gömmeyi unutmuş olabilir miyiz? Hani terk etmekle başımızdan savabileceğimizi zannettiğimiz ölüleri? *** Doğru düzgün defnedilmediği için hayaletlerin cirit attığı tarih alanında uzun soluklu bir yürüyüşe çıkan Mustafa Armağan’ın Küller Altında Yakın Tarih ile başladığı yakın tarih kitaplığı, Efsaneler ve Gerçekler’le devam ediyor. Kitabı okurken her adımda yeni bir hayaletin mezarına kovuluşuna tanık olacaksınız.

2 Comments

 • NALAN DUMAN

  21 Ekim 2011 at 14:29

  EĞER BULABİLİRSEM OKUMAYI ÇOK İSTERİM.YAKIN TARİHİMİZİN DOĞRUSUNU ÖĞRENMEK HERKESİN HAKKI DEĞİL Mİ?

  Cevapla
 • Abdullah SALİ

  4 Haziran 2012 at 10:56

  Hocam bu kitabınızı okudum ve çok beğendim.doğru bildiğimiz yanlışları ögrenmiş olduk, elinize saglık.yalnız bu kitapta degindiğiniz bazı konular hakkında Turan bozkurt sizin görülerinizin aksini söylüyor ve söylediklerini belgelerle destekliyor.valla kafam hep soru işeretleriyle doldu.

  Cevapla

Bir cevap yazın